Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail'de, Türkiye'deki yatırım ortamı tanıtıldı

  A.A.
  08 Ekim 2007 - 15:30Son Güncelleme : 09 Ekim 2007 - 14:27

  Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Alpaslan Korkmaz, Türkiye'nin, yabancı yatırımcı için dünyanın en ilgi çekici ülkelerinden biri olmaya başladığını belirtti.

  Korkmaz, Tel Aviv'de düzenlediği basın toplantısında, önde gelen İsrailli firmaların temsilcilerine, Türkiye'deki yatırım olanakları konusunda bilgi verdi.

  Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'ndan verilen bilgiye göre Korkmaz, 22 çeyrektir devam eden pozitif büyüme ve en az 5 yıldır süren yıllık yüzde 7,4 oranındaki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla artışının Türkiye tarihinde yakalanması zor bir an olduğunu ifade etti.

  Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için dünyanın en ilgi çekici ülkelerinden biri olmaya başladığını belirten Korkmaz, 2005 yılı ile Haziran 2007 arasında doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının neredeyse 28 milyar avroya ulaştığını söyledi.

  Korkmaz, bu çerçevede, ajansın, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancılara tüm yatırım sürecinde yardımcı olacağını, sürecin başından sonuna kadar yatırımcılara destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

  Türkiye ile İsrail arasındaki ekonomik ilişkilerin esas olarak 1990'lı yıllarda hızlandığı ve bundan sonra geçen her yıl arttığına dikkati çeken Korkmaz, iki ülke arasında 2006 yılında ticaret hacminin 2,2 milyar doları bulduğunu belirtti.
  Korkmaz, son 5 yıl içinde İsrail ile Türkiye arasındaki ticaretin yüzde 57 büyüdüğüne işaret ederek, bu süre zarfında Türkiye'deki İsrailli firmaların sayısının da 188'e ulaştığını kaydetti.

  Korkmaz, Türkiye ile İsrail arasındaki geleneksel ekonomik işbirliğinin, cazip yatırımlar arayan İsrailli işadamlarına Türkiye'yi ideal ülke haline getirdiğini kaydetti.

  TÜRKİYE YATIRIM DESTEK VE TANITIM AJANSI

  Ajans, Türkiye'ye yatırımı özendirmeye yönelik yatırım destek ve tanıtım stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanması amacıyla 4 Temmuz 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 5523 sayılı kanun çerçevesinde Başbakanlığa bağlı olarak kuruldu.

  Ajansı temel olarak “hem yerli hem de yabancı yatırımcıların bürokrasi engellerini en aza indirmeyi” amaçlıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı