Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail'de savaş rüzgarları

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 11:43 | Son Güncelleme: 07.12.2001 - 11:43

  İsrail`de yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, İsraillilerin yarısından çoğu Filistin lideri Yaser Arafat`ın devrilmesini istiyor, yarısına yakını ise teröre karşı tek çözümün bağımsız Filistin devleti olduğunu düşünüyor.

  Maariv gazetesinde bugün yayınlanan araştırma, Filistinli militanların intihar saldırılarının ve İsrail`imisilleme olarak Filistin`e hava akınlarının ardından, İsraillilerin yüzde 39`unun Filistin yönetimine karşı ``genel savaş`` ilanından yana olduğunu ortaya koydu.  

  Kamuoyu araştırmasında, İsraillilerin yüzde 56`sı Arafat`ın devrilmesinden yana tavır alırken, yüzde 34`ü buna karşı olduğunu açıkladı.  Ankete göre, İsraillilerin yüzde 71`i İsrail`in Filistin`e yönelikmisilleme harekatını destekliyor, karşı çıkanlmarın oranıysa yalnızca yüzde 25.  

  İsrail hükümetinin Filistin yönetiminin terörü desteklediği açıklamasına destek veren İsraillilerin oranı yüzde 67 olarak ortaya çıkarken, yüzde 49`luk bir kesim terörizme karşı tek çözümün bağımsız Filistin devletinin kurulması olduğu görüşünde, yüzde 36 ise Gazze ve Batı Şeria`nın yeniden işgal edilmesinden yana.    

  Araştırmaya göre, İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un kamuoyu desteği de yüzde 61`den yüzde 57`ye indi. Kamuoyu yoklaması, 596 kişi üzerinde Gallup tarafından yapıldı ve hata payı yüzde 4.5 olarak açıklandı.  
       
  PERES: ``ARAFAT, ELİNDEN GELENİ YAPMADI``

  İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ın teröristleri yakalamak için gereken çabayı sarfetmediğini ve müzakerelerin başlaması için gereken güvenen tesis etmediğini söyledi.  

  İsrail devlet radyosuna demeç veren Peres, Arafat`ın, İsrail`den operasyonlara ara vererek kendisine tanınan sürede taraflı davrandığını söyleyerek, Arafat`a ``işte şimdi operasyonlar durdu, birara söz konusu, bu zamanı müzakerelerin başlaması için güveni tesis etmekte kullanın`` dedi.  

  İsrail, Amerikalı temsilciler aracılığıyla bombalı saldırılardan sorumlu tutulan 36 kişilik bir listeyi Filistin`e iletmişti.  

  Filistin kaynaklarına göre, Cumartesi gününden bu yana 180 Hamas ve İslami Cihad militanı yakalandı. İsrail tarafına göre ise yakalanan180 kişiden sadece 4 ya da 5`i 36 kişilik liste yer alıyor.  

  Bu arada, Dışişleri Bakanı Peres, Norveç`in başkenti Oslo`da Nobel ödüllerinin 100. yılı dolayısıyla düzenlenen törenlere katılamayacağını açıkladı.  

  Norveç basın ajanıs NTB`deki haberde, Peres`in Nobel barış ödülü kazanmış 30`u aşkın kişi ve kuruluş temsilcisinin biraraya gelerek, dünya sorunlarının çözümünü ele aldıkları törenlere katılamayacğını belirttiği kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı