Dünya Haberleri

  İsrail'de ETA ile yeni müzakere süreci isteniyor

  Hürriyet Haber
  15.11.2009 - 10:05 | Son Güncelleme:

  İspanya'nın kuzeyindeki ayrılıkçı Bask bölgesinde, Bask milliyetçiliğini savunan, yasadışı Batasuna Partisi'nin üyelerinin de aralarında yer aldığı “izquierda abertzale” olarak adlandırılan solcu grupların temsilcileri, hükümet ile ETA arasında yeni bir müzakere süreci başlatılmasını istediler.

  Söz konusu gruplar tarafından açıklanan “Demokratik süreç için ilk yol: izquierda abertzale'nin istekleri ve öncelikleri” başlıklı bildiride, “Bask bölgesinde şiddetin tamamıyla sona ermesi” istenirken, Sosyalist hükümet ile ETA arasındaki müzakerelerin “Bask bölgesinin askerden arındırılması, ETA mahkumlarının serbest bırakılması, sürgünde olanların geri döndürülmesi ve çatışmanın kurbanlarına adil bir muamele yapılması” temellerinde yapılması gerektiği savunuldu.

  Müzakerelerin tamamıyla siyasal ve demokratik yollardan yürütülmesini isteyen “izquierda abertzale”, Güney Afrika ve İrlanda'yı örnek gösterdi.

  “Bask bölgesinde artık hiç kimsenin silahlı mücadeleyi ve şiddeti istemediği” ifade edilen bildiride, “Önceliğimiz mevcut senaryoyu değiştirmektir. Bunun için silahlı çatışma ve bloğun yerini diyalog, anlaşma ve ülke için kalıcı ve istikrarlı bir çözüm almalıdır” denildi. AB terör örgütü listesinde yer alan ETA'yı kınayan herhangi bir ifade yer vermediği görülen metinde, yalnızca, “Bizim kendimizin de değişmesi gerekir. Özeleştiri ve ciddi bir biçimde düşünmek gerekiyordu ve bunu yapıyoruz” ifadesi kullanıldı.

  Öte yandan “izqiuerda abertzale”nin çağrısına ilk yanıt İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba'dan geldi. Rubalcaba, gazetecilerin sorusu üzerine, “Bu zamana kadarkilerin benzeri, bu biçimde hiçbir yere varılmaz. Çatışmayı sona erdirmek için tek yol ETA'nın silah bırakmasıdır” dedi.

  İspanya'da, Sosyalist Zapatero hükümeti, 2004 yılında göreve geldikten sonra Bask sorununu çözmek için ETA ile müzakere başlatmış ve ETA 2006 yılında ateşkes ilan etmişti. Ancak ETA'nın 9 ay sonra 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırı yaparak ateşkesi bozmasıyla müzakereler de tamamıyla kesilmişti. İspanya hükümeti, son yıllarda ETA'ya karşı başarılı operasyonlar yürüterek, örgütün lideri konumunda olan çok sayıda kişiyi yakaladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı