Dünya Haberleri

  İsrail yanlıları bile tepkili

  Hürriyet Haber
  01.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail’i destekleyen The Times ve Bild gibi gazeteler, Hizbullah’ın eline propaganda kozu verildiği gerekçesiyle Kana katliamına tepki gösterdiler.

  KANA katliamı, İsrail’e en çok sempati duyan Batılı gazeteleri bile çileden çıkardı. Bu gazeteler, İsrail’in böyle saldırılarla Hizbullah’a propaganda kozu verdiğini söyleyerek, taktik değiştirilmesini öneriyor.

  İngiltere’nin merkez-sol görüşlü gazetesi Independent, başyazarı Robert Fisk’in yorumunu kapak yaparak, "Bir kenarda durup bunun devam etmesine nasıl izin veririz?" diyor. Kapağında bu başlıkla birlikte sadece Kana’da ölen bir çocuğun fotoğrafını yayınlayan gazete, Kana’nın İsa’nın suyu şaraba dönüştürdüğü yer olduğunu hatırlatarak, "Hıristiyan Avrupa’nın kalbinde yeri bulunan Kana kasabası, ne yazık ki bugün farklı bir şöhret kazanmıştır. Burada olanlar, Hizbullah’a karşı ABD ve İngiltere desteğindeki savaşın en lanetli ve aptalca sembolleri oldu" diye yazdı.

  Genelde İsrail’i desteklediği bilinen The Times gazetesi, İsrail’e "askeri stratejisini değiştirmesini" önerdi. The Times, İsrail’in bu türden riskli bombardımanları yapabilmek için yeterli istihbarat edinemediğini yazdı.

  BILD: GÖZYAŞINDAN KÖRLEŞMEK

  Bild gazetesi de "Teröristlerin istediği de tam bu işte. İnsanların göz yaşı dökmekten körleşmesini istiyorlar. Oysa onlar tek damla göz yaşı dökmüyor" diye yazdı.

  LIBERATION: İSRAİL OTİSTİK

  Fransa’da solcu Liberation gazetesi, "İsrail’in uluslararası toplumdan gördüğü toleransa tükendi. İki haftadır süren diplomatik çabalar bir and aboşa gitti" dedi. Liberation İsraillileri "otistik" diye niteleyerek, "belki bir gün başkalarının fikirlerini de kale almaları gerektiğini öğrenirler" diye yazdı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı