Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail Viyana elçisini çekiyor

  Hürriyet Haber
  02 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Şubat 2000 - 00:01

  Barak tarafından yapılan yazılı açıklamada, „Aşırı sağ bir partinin Avusturya gibi bir Avrupa hükümetinde yer alması özgür dünyanın her bir vatandaşına hakarettir“ denildi.

  Ehud Barak, Halk Partisi ile Özgürlükçüler Partisi’nden oluşan koalisyon hükümetinin Devlet Başkanı Thomas Klestil tarafından onaylanması halinde, Viyana Büyükelçisini „süresiz geri çekeceklerini“ bildirdi.

  Açıklamada, „Başta İsrail devleti olmak üzere tüm Yahudi ulusu, Avusturya’daki gelişmeler karşısında dünyanın sessiz kalmasına izin vermeyecektir“ denildi.

  Bu arada, siyasi partilerden oluşan bir heyet, Klestil’in aşırı sağcı partinin katılacağı bir koalisyon hükümetini reddetmesini isteyen ve 30 milletvekilinin imzaladığı bir mektubu vermek üzere, Tel Aviv’deki Avusturya Büyükelçiliği’ne gitti.

  Mektupta, „Nazilerin iktidarı da demokratik seçimlerle başlamıştı“ denildiği bildirildi.

  BELÇİKA’NIN TALİMATI:Bu arada Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel, AB kararı doğrultusunda, diplomatlarına Avusturya hükümetiyle resmi ikili temasları kesmeleri talimatı verdi.

  Michel yaptığı açıklamada, AB üyesi olan bir ülkenin, hükümete yabancı düşmanı ve ayrımcı ideolojileri açıkça savunan bir partiyi alacak olmasının şaşırtıcı olduğunu söyledi. Michel, „Bu, siyasi sistemimizin temeli olan demokratik ilkelerin ihlalildir“ dedi.

  Michel, Özgürlükçü Parti’nin iktidara ortak olmasının hiçbir demokraside kabul edilemez olduğunu belirtti.

  Belçika Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Michel Malherbe de, bu kararın, Avusturya’da hükümetin resmen göreve gelmesinden sonra geçerli olacağını söyledi.

  NEW YORK BELEDİYE BAŞKANI’NA SUÇLAMA:Bu arada, New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani, Jörg Haider’le yemekte biraraya gelmekle suçlandı.

  Hillary Clinton’ın seçim kampanyasını yürüten Bill de Blassio, „Tüm dünya, Haider’e karşı ayağa kalkmışken, Giuliani, onunla yemek yemediğini yalanlayabilir mi?“ dedi.

  Giuliani, 17 Ocak’ta New York’ta Irklararası eşitlik Kongresi tarafından verilen açık yemekte aynı masayı paylaşmıştı.

  TECRİTE DESTEK:Dünya yahudilerini temsil eden ve merkezi New York’ta bulunan Dünya Yahudi Kongresi de yaptığı açıklamada, aşırı sağcı partinin iktidara katılması durumunda Avusturya’nın uluslararası alanda tecrit edilmesi girişimini desteklediğini bildirdi.

  AVRUPA PARLAMENTOSU:Avrupa Parlamentosu Başkanı Nicole Fontaine de, Avusturya’da aşırı sağın hükümete girişiyle, Avrupa Birliği’nin tarihinin en ciddi krizlerinden birisini yaşadığını bildirdi.

  Fontaine, diğer ülkelerin de buna tepki göstermeleri gerektiğini belirterek, Avrupa Parlamentosu’nun bugün öğleden sonraki oturumunda bu konuyu görüşeceğini ve yarın konuyla ilgili karar alacağını kaydetti.

  Öte yandan, Avusturya İçişleri Bakanı Karl Schlögl, Halk Partisi ile Özgürlükçüler partisi koalisyonunun, yalnızca ülkenin uluslararası alanda izolasyonuna yol açmayacağını, aynı zamanda Avusturya halkına da büyük zarar vereceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı