Gündem Haberleri

  İsrail ve Mısır arasında özel güvenlik zirvesi

  Ynetnews
  10.10.2011 - 10:02 | Son Güncelleme:

  Mısır’ın saygın gazetelerinden El Ahram’ın haberine göre, adı açıklanmayan dört İsrailli yetkili Mısır-İsrail sınırında yaşanan güvenlik sorunlarını görüşmek için Kahire’ye gitti. İsrailli yetkililerin dün özel bir jetle Mısır’a uçtukları bildirildi.

  El Ahram gazetesi, İsrailli yetkililerin yakın dönemde birçok güvenlik sorunu yaşanan Mısır-İsrail sınırında geçerli olacak güvenlik anlaşmaları yapmak istediğini belirtti.

   

  İsrail’in Kahire Büyükelçiliği, geçen ay, göstericilerin saldırısına uğramış, yüzlerce kişi elçilik binasını basmış ve İsrail bayrağını ateşe vermişti. Yaşanan olaylarda üç Mısırlının öldüğü öne sürülmüştü.

   

  YAKIN DÖNEMDE SALDIRILAR ARTTI

  İsrail Büyükelçiliği’ne yapılan saldırının ardından elçilik çalışanları ve aileleri Mısır’dan tahliye edilmiş, Büyükelçi Yitzak Levanon ise kısa bir süre sonra Kahire’ye dönmüştü.

   

  İki ülkenin sınırından geçen ve Mısır’ın İsrail ile Ürdün’e doğalgaz aktardığı boru hattı son aylarda birkaç defa saldırıya uğramış, Ağustos ayında ise İsrail’in güneyinde düzenlenen terör eyleminde sekiz kişi öldürülmüştü.

   

  Söz konusu saldırıyı düzenleyen teröristler İsrail topraklarına Sina Yarımadası’ndan giriş yapmıştı. İsrail, Mısır’ın eski lideri Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden bu yana Sina Yarımadası’nın terör hücrelerine ve İslami militanlara ev sahipliği yaptığını öne sürüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı