Gündem Haberleri

  İsrail ve Filistin barış görüşmelerinde yeni umut

  Hürriyet Planet
  28.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu'da barışı sağlamak isteyen Dörtlü'nün gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda, İsrailli ve Filistinli temsilciler üç ay içinde toprak ve güvenlik konularında geniş kapsamlı teklifler sunmayı kabul etti.

  Ortadoğu'da barışı sağlamak isteyen Birleşmiş Milletler (BM) ve diplomatik ortakları, dün İsrailli ve Filistinli temsilcilerle ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. İki taraf da, üç ay içinde toprak ve güvenlik konularında geniş kapsamlı teklifler sunmayı kabul etti.

  BM, Avrupa Birliği(AB), Rusya ve ABD’nin oluşturduğu dörtlü, geçen ay ortaya attıkları iki tarafı yeniden aynı masaya oturtma stratejisine uygun olarak çalışmalarına başladı.

  İlk adımları ayrı görüşmelerle atılan uzlaşma arayışlarıyla, önümüzdeki sene sonundan itibaren kalıcı bir Ortadoğu barış planı üzerinde anlaşma sağlanması hedefleniyor.

  ÖNÜMÜZDEKİ 90 GÜN KRİTİK

  Tony Blair ve İngiltere Başbakanı David Cameron'ın da katıldığı görüşmeler sonunda yapılan basın açıklamasında İsrail'in de, Filistin'in de erteleme veya önkoşula gerek bırakmadan, arabulucu ülkelerle barış görüşmelerine devam etmeye hazır oldukları açıklandı.

  Dörtlü, iki tarafı da kışkırtıcı eylemlerde bulunmamaya çağırırken, önümüzdeki 90 gün içinde düzenli olarak görüşmeler yapılmasına karar verildi.

  Dört yıldır devam eden uzlaşma arayışlarında İsrail, Filistin'i önkoşul belirtmeden masaya oturmaya çağırıyor, ancak Filistin Lideri Mahmud Abbas, İsrail Filistin topraklarında işgal ettiği yerlerdeki iskan çalışmalarını dondurmadığı müddetçe masaya geri dönmeyeceğini belirtiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı