Gündem Haberleri

  İsrail ve ABD, Kadıköy'de protesto edildi

  A.A.
  20.08.2006 - 20:35 | Son Güncelleme:

  TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, KESK, Hak-İş, Türk-İş, Memur-Sen, İstanbul Tabip Odası, İHD, Küresel BAK, Halkevleri, 78'liler Vakfı, Bir Umut Derneği, ÖDP, EMEP ve SDP'nin de katıldığı “Irak, Filistin, Lübnan İşgal Altında.. Sıra Kimde? ABD ve İsrail'i durduralım” adıyla düzenlenen miting, İskele Meydanında gerçekleştirildi.

  Tepe Natulius önü ile Haydarpaşa Et ve Balık Kurumu önü olmak üzere iki koldan gelen katılımcılar, üst aramasından geçirildikten sonra miting alanına alındılar.

  Mitingde konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, “Şimdi dünya halklarının bir arada ve yan yana durarak küresel sermayenin açmış olduğu küresel savaşa karşı direnme zamanı olduğunu” belirterek, “Şimdi 'küresel saldırıya karşı küresel direniş' deme zamanıdır. Şimdi Ortadoğu'nun mazlum halklarıyla dayanışma zamanıdır” dedi.

  KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da dünyanın, tarihinin en kanlı süreçlerinden birini yaşadığını, her yerde kan, gözyaşı ve yoksulluk bulunduğunu kaydetti.

  Tombul, “Son günlerde Türkiye'nin Lübnan'a asker gönderip göndermemesi tartışılıyor. Bizi bataklığın içine çekmek istiyorlar. Bu konuda tartışmaya gerek yok. Hükümete sesleniyorum; Türkiye Lübnan'a asker göndermeyecektir. Türkiye, ABD emperyalizminin ve işgalci ortaklarının maşası olmayacaktır” diye konuştu.

  Tertip Komitesi adına Yunus Öztürk ve Türk Tabipler Birliği Merkez Komitesi adına Ali Çerkezoğlu'nun konuşma yaptığı mitingde, katılımcılar sık sık “Katil ABD Ortadoğu'dan defol”, “Filistin halkı yalnız değildir”, ”İsrail'in askeri olmayacağız” ve “İncirlik kapatılsın” şeklinde sloganlar atıldı.

  Mitingde ayrıca, “Lübnan'a asker gönderilmesine hayır”, “Hepimiz Filistinliyiz”, “Siyonist İsrail Lübnan'dan defol” yazılı dövizler taşındı.

  Bu arada, alanda bulunan bayrak direğine çekilen Filistin bayrağı, yetkililerin ikazı üzerine indirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı