Gündem Haberleri

  İsrail: Uluslararası toplum Lübnan için çok hızlı hareket etmeli

  A.A.
  23.08.2006 - 18:35 | Son Güncelleme:

  İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Lübnan'da zamanın uluslararası topluma karşı işlediğini belirtti ve “çok hızlıhareket edilmesi” çağrısında bulundu.

  Livni, Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile düzenlediği basın toplantısında, “Zaman, BM Güvenlik Konseyinin Lübnan ile ilgili 1701 sayılı kararının uygulandığını görmek isteyenlere karşı işliyor” dedi.

  Livni, İsrail ordusunun halen Lübnan topraklarında bulunduğunu ve Hizbullah'a sağlanan silahlarla ilgili ambargonun da halen tam olmadığını vurgulayarak, “Durumun en hassas ve en patlamaya hazır olduğu bir anda bulunuyoruz, bunun için uluslararası toplumun çok hızlı harekete geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

  İSRAİL'İN ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜNE CEVABI

  Livni ayrıca, İsrail'i “savaş suçu işlemekle” suçlayan Uluslararası Af Örgütünün raporuyla ilgili olarak, “İsrail, Lübnan'da Hizbullah'ın hizmetinde olan ve bu örgütün kullandığı altyapıyı imha etmiştir” dedi.

  Livni, yerel halkın kullandığı bir köprünün Hizbullah'a silah sevkıyatında da kullanılması halinde bu köprüyü imha etmekten başka seçeneklerinin olmadığını söyledi.

  Uluslararası Af Örgütü, İsrail'i, Lübnan'da Hizbullah'a karşı yürüttüğü operasyon sırasında kasten sivil hedefleri vurmakla suçlamıştı.

  Örgütün yayınladığı raporda, İsrail'in bu operasyon sırasında gıda satışı yapılan dükkanları kasıtlı olarak vurduğu, yardım konvoylarını kasten engellediği, halkı kaçmaya zorlamak için hastanelerle su ve elektrik santrallerini hedef aldığı belirtilmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı