Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail uçak indirmeden memnun

  Uğur ERGAN / ANKARA
  18 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ağustos 2006 - 01:52

  Hürriyet’in dünkü manşetinde yer alan "İki uçağa in emri" haberi Ankara ve İsrail tarafından da teyit edildi. Ankara, "İran uçaklarının indirilmesi Tahran ile kriz yaratmadı" dedi. İsrail, İran’a ait iki kargo uçağındaki yükün Diyarbakır’da kontrolden geçirilmesini memnuniyetle karşıladı.

  TÜRKİYE’nin, Lübnan’a silah taşıdığı şüphesiyle kısa aralıklarla İran’a ait iki kargo uçağını Diyarbakır’a indirerek, uçakların yükünü kontrolden geçirmesi İsrail tarafından memnuniyetle karşılandı. İsrail memnuniyetini kayıt altına girmeyecek şekilde dolaylı yollardan iletti.

  HABER DOĞRU, KARAR BİZİM

  İsrail’in özellikle İran uçaklarına karşı uyanık olunmasını isteğinde bulunduğu ve Ankara’nın, bu kontrolü kendi inisiyatifiyle yaptığı öğrenildi. Türkiye’nin daha önce de birçok kez başka ülke uçakları, kara ve deniz taşıtlarını da şüphe üzerine bir süreliğine alıkoyarak kontrolden geçirdiğine dikkat çekildi. Nitekim Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, dünkü Hürriyet’te manşetten yer alan haberi doğrulayarak, "Her ülke, kendi kararlarını kendi alır, karar verir ve uygular" dedi.

  "Türkiye’nin bu uygulaması İran’la siyasi bir krize yol açtı mı" sorusuna Tan, "Hayır, hiçbir siyasi krize neden olmamıştır" yanıtını vererek, şunları söyledi: "Türkiye daima uluslararası kurallar ve mutabakatlar çerçevesinde hareket etmeye özen gösteren bir ülkedir. Uluslararası kurallar dışında herhangi bir uygulama söz konusu değildir. Bu, her iki ülke tarafından da bilinen bir husustur ve rutin bir uygulamadır."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı