Gündem Haberleri

  İsrail, UAEK'in İran kararından memnun

  A.A.
  05.02.2006 - 14:58 | Son Güncelleme:

  İsrail, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun, İran'ın nükleer programı konusunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sevk etmesini memnuniyetle karşıladı.

  İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, uluslararası toplumun kararlı ve hızlı hareket ederek, Tahran'a, nükleer faaliyetlerine derhal son vermesi gerektiği konusunda açık bir mesaj ileteceği beklentisine yer verildi.
  Açıklamada, “İran rejimi, saldırgan nükleer programını sürdürdüğü takdirde, uluslararası toplumla ilişkilerinin tehlikeye gireceğini anlamalıdır” denildi.

  İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert de haftalık bakanlar kurulu toplantısının açılışında, aynı konuya değindi.
  Olmert, İran'ın nükleer planlarının hem dünya barışı hem de İsrail devleti için ciddi bir tehdit oluşturacak derecede olgunlaşmadan bunları durdurmaya yönelik önemli siyasi ve diplomatik faaliyetlerin, geçen haftaya damgasını vurduğunu hatırlattı.

  Olmert, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun, İran'ın nükleer hazırlıklarını, bir ön görüşme için BM Güvenlik Konseyi'ne havale etmesini değerlendirirken, “Bu, İsrail'in de önemsiz sayılamayacak bir pay sahibi olduğu, kapsamlı ve karmaşık çabaların bir ürünüydü ve planlarını sürdürüp nükleer silahlar elde etmek seçimini gerçekleştirmek amacıyla yakıt zenginleştirmeye kalkması halinde İran'a çok ağır bir bedel ödetmeye yönelikti” dedi.

  Olmert, ABD Başkanı George Bush'a, “İran tehdidine karşı ülkesinin gerekirse askeri alanda da olmak üzere İsrail'in yanında yer alacağı yolundaki” sözleri nedeniyle teşekkür etti. Olmert, “Elbette bir yandan diplomatik çabaları sürdürürken, öte yandan İsrail'in caydırma mekanizmalarının ve kendini savunma yeteneğinin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemleri alacağız” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı