Gündem Haberleri

  İsrail Türkiye'den özür diledi

  24 Mart 2013 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 2013 - 10:46

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında gerçekleşen telefon konuşmasındaki ilginç detaylar ortaya çıktı. Erdoğan ile Netanyahu'nun konuşmasının yarım saat sürdüğü, askeri konteynerde gerçekleşen görüşme sırasında bir ara Obama'nın da telefonu alarak Başbakan Erdoğan ile konuştuğu ortaya çıktı. Netanyahu, Erdoğan'a (*özür dilemek) anlamında İbranice 'İtznatlut' sözünü söyledi. İsrail'in özrü dilemesi dünyada da olumlu karşılanırken çileden çıkan tek isim eski Dışişleri Bakanı Lieberman oldu. Lieberman, Türkiye'den özür dilenmesinin büyük bir hata olduğunu söyledi.

  /images/100/0x0/55ea5960f018fbb8f87a25fdABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Hürriyet.com.tr görüşmenin detaylarına ulaştı. Erdoğan ile Netanyahu'nun konuşmasının yarım saat sürdüğü hatta bir ara Obama'nın da telefonu alarak Başbakan Erdoğan ile konuştuğu ortaya çıktı.

  'BÜYÜK BİR HATA'

  İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi hakkında ne düşünüyorsunuz...
  MESAJINIZI YAZIN YAYINLAYALIM

  ASKERİ KONTEYNERDA GÖRÜŞME / FOTO GALERİ

  Obama İsrail’e ziyaretinin ilk gününde Türkiye ile ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunu gündeme getirdi.  Ancak formül konusunda anlaşma sağlanamadı. Obama’nın Netanyahu’ya bu konunun biran önce çözülmesi gerektiğini söylemesi üzerine devreye Amerikalı diplomatlar girdi ve Ankara İsrail arasında formül arayışlarına başlandı.  Ve Obama’nın ziyaretinin son günüde beklenen görüşme gerçekleşti.  Netanyahu, Obama’yı uğurlamaya gittiği havalimanında askeri bir konteynerin içinden Erdoğan’ı aradı.

  Başbakanlık'tan İsrail açıklaması Hürriyet özrün geleceğini yazmıştı İşte özrün mutabakat metinleri

  Netanyahu Mavi Marama olayı ve operasyonel hatalardan dolayı özür diledi.  Tazminat ödemeyi kabul etti. Özürü kabul eden Erdoğan  Türkiye’nin İsrail askerleri hakkında açtığı davaları geri çekeceğini söyledi.  İsrail ile Türkiye arasında ikili ilişkilerin iyileştirilmesi dönemine geçilmesiyle,  Obama telefona alarak  Erdoğan’a yaşanan gelişmelerden dolayı mutlu olduğunu iletti. 

  Netanyahu, Gazze ablukasının kaldırılacağı sözünü de verdi.

  GÖRÜŞME ŞÖYLE GERÇEKLEŞTİ

  Netanyahu daha sonra sözü alıyor ve şunları söylüyor: "Başbakan Obama'yla bölgesel işbirliği ve İsrail-Türkiye ilişkileri konusunda çok iyi bir görüşme yaptım. Obama bana İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerde yakın zamandaki bozulmadan dolayı üzüntüyü ifade etti. Ayrıca İsrail ve Türkiye'nin aralarındaki anlaşmazlıkları çözmesi konusunda yardımcı olmaya kararlı olduğunu söyledi. İsrail-Türkiye yakınlaşması tüm bölgedeki barış ve istikrarı da geliştirecektir dedi görüşmemizde."

  "KULLANDIĞINIZ KELİMELERİ ÇOK TAKTİR ETTİM"

  Ardından Netanyahu sözü Başbakan Erdoğan'ın Siyonizm konusundaki eleştirilere getirerek Erdoğan'ın Danimarka'da yayınlanan bir gazeteye verdiği demeci gördüğünü söyledi ve; "Bu demecinizde kullandığınız kelimeleri çok taktir ettim" dedi.

  İsrail Türkiye'den özür diledi Mavi Marmara baskınında bunlar yaşanmıştı Özre Twitter'dan ilk tepkiler

  "TÜRK HALKINDAN İSRAİL ADINA ÖZÜR DİLİYORUM"

  Ardından da Mavi Marmara konusunu açtı. "Mavi Marmara olayının tirajik sonucu İsrail'in amaçladığı bir şey değildi. İsrail ölümlerin ve yaralanlamaların olmasından dolayı üzüntü duydu. İsrail'in olay hakkındaki soruşturması sonucunda bazı operasyonel hatalar yapıldığı ortaya çıktı. Türk halkından ölüm ve yaralanmaya neden olan bu hatalar nedeniyle İsrail adına özür diliyorum. Ayrıca zarar gören ailelerine bir tazminat verilmesi için iki ülke arasında anlaşmaya hazır olduğumuzu bildiriyorum."

  Son olarak Netanyahu, Gazze'nin de içinde bulunduğu Filistin topraklarına sivil amaçlarla kullanılacak eşyaların girmesine yönelik kısıtlamaların büyük ölçüde kaldırıldığını söyledi ve ekledi: "Bu durum sukünet sürdüğü sürece devam edecektir."

  Uluslararası sularda kanlı baskın Her şey Kerry ziyareti ile başladı 'Türkiye ilk defa bu kadar kişilikli bir politika izliyor'

  İSRAİL 3. KEZ ÖZÜR DİLEDİ

  Netanyahu'nun Başbakan Erdoğan nezdinde Türk halkından dilediği özür, İsrail devletinin tarihinde dilenen 3. özür.
  İsrail devleti ilk resmi özrü ABD'den dilemişti. İsrail, 1967 yılındaki altı gün savaşları sırasında ABD'ye ait Liberty adlı geminin İsrail uçakları tarafından vurulması nedeniyle Washington'dan özür dilemişti.
  İsrail'in ikinci özrü ise geçen yıl gerçekleşti.
  İsrail Devleti Ağustos ayında, Sina'da 3 Mısır askerinin ölümü nedeniyle Kahire'den özür dilemişti.

  NETANYAHU ERDOĞAN'I BURADAN ARADI  "TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMEK İSRAİL ASKERİNİN ONURUNU YARALAYACAK"

  Operasyonun gerçekleştirildiği dönemde İsrail'in Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Avigdor Liberman, İsrail'in özrü sonrasında şu açıklamayı yaptı: "Türkiye'ye özür büyük yanlış. Bu İsrail ordusunun motivasyonuna zarar verecek ve İsrail'in gururunu ve onurunu yaralayacak."

      

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 145 Yorum }
  • hür kan 24.3.2013 20:50:45
   VAY BEEEEEEEEEEEEEEEEE .........
  • ünal ateş 23.3.2013 13:30:41
   Özür dilenecekse çıkar basının karşısına diler.Halkta bunu görür.O zaman diplomasi başarısı deriz.Kararlı duruşunu takdir ederiz hükümetin.Ama şu anda takdir edilecek bir şey bence yok.
  • fantom ucan 23.3.2013 13:02:00
   Lieberman bu bölgenin Politikacısı değil, Bölgeyi ve Insanlarını, dost ,düşman Ülkeleri ayırt etmekde zorlanıyor. Politikacı olmadan önce yaptığı iş belliki ruhuna geçmiş, kaba kuvvetle herşeyi çözeceğini sanıyor, insanlar konuşarak sorunları çözebilir, Israil için bu kişi bir negativ Point.
  • Erol Karadag 23.3.2013 12:31:08
   Ne Mutlu Türküm diyene artik uluslararasi oldu.
  • şener şahin 23.3.2013 11:57:31
   Gaza gelme türkiye, bu saatten sonra israilden asla dost olmaz bize, bizden de onlara.
  • esra turan 23.3.2013 11:30:09
   Bu özrün altından birşey çıkacakmış gibi bir his var içimde ama Allah hayır etsin....
   
  HaberlerFenerbahçeGalatasarayPKKburçniobeAziz YıldırımNusaybin