İsrail-Türkiye elmas hattı

Hürriyet Haber
06 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mart 1998 - 00:01

Dünyanın en büyük elmas işleyicisi olan İsrail, Türkiye ile kucaklaşıyor. İki ülke arasında her alanda gelişen işbirliğine elmas da ekleniyor. Dünya Ticaret Merkezi'nde dün açılan 13. Uluslararası Mücevher, Takı, Saat ve Malzemeleri Fuarı'na ilk kez katılan İsrail, elmas endüstrisinin önde gelen temsilcileriyle İstanbul'a çıkartma yaptı. En kaliteli ve çeşit bakımından en zengin elmas üretiminde dünya önderi olan İsrail'in yetkilileri, Türk takı endüstrisi ile çalışmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyacaklarını belirttiler. 21-26 Haziran'da çok özel ‘‘Alışveriş Haftası’’ düzenlediklerini açıklayan İsrail Elmas Borsası yetkilileri, elmasla ilgilenen herkesi bu etkinliğe davet ettiler. İsrailli yetkililer, Hürriyet'in sorularını şöyle yanıtladılar:

İsrail elmas başkenti. İstanbul ne zaman kardeş elmas kentiniz olacak?

- İnşallah çok yakında. Geçen yıl başlattığımız kişisel ilişkiler ve iş bağlantılarının ilk meyvalarını topluyoruz. İsrail fuarda 40 standda 150 elmas işlemecisiyle yer alıyor.

Türkiye'deki elmas pazarı nasıl?

- Yoğun bir talep var, 200-300 milyon dolarlık bir pazar. İsrail, mükemmeli sunmaya hazır. Alışveriş haftasını kaçırmayın. Promosyonlar, özel fiyatlar, etkinlikler hazırladık. Elmasseverler kesinlikle memnun kalacak.

Elmasdaki son moda nedir?

- Geçen yıl renkli elmaslar yani fanteziler, pembeler gözdeydi. Bu yıl renk ikinci planda ve özellikle baklava şeklindeki prenses kesim favori.

Elmasa talep ne zaman patlıyor?

- Tabii ki Paskalya ve Noel zamanlarında. Noel'e hazırlık olan eylül ayı çok yoğun geçer.

Talepteki istikrar nasıl sağlanıyor?

- Elmas pazarının beyni Londra'daki Merkezi Satış Örgütü'nün bir numaralı müşterisiyiz. Uluslararası kartel De Beers'in güçlü olması dengeyi sağlıyor. İstikrarlı bir pazar için otoriter bir büyükbabaya ihtiyaç var.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı