Gündem Haberleri

  İsrail - Suriye dialoğu başlamadan bitti

  Hürriyet Haber
  18.01.2002 - 14:12 | Son Güncelleme:

  İsrail - Suriye arasında başlatılan önkoşulsuz görüşme ihtimali suya düştü. İsrail Suriye'yi ciddiyetsizlikle itham ederken, Suriye İsrail'i barış istememekle suçladı

  ABD`nin arabuluculuğuyla bir süredir Suriye`den İsrail`e iletilen ``önkoşulsuz görüşmelere hazırız`` mesajları, görüşmelerin yeniden başlayabileceği umudunu yaratmıştı. Ancak, iki taraftan gelen son açıklamalar, bu aşamada yeni bir görüşme sürecine başlanmasının pek mümkün olmadığını ortaya koydu. ABD`nin tarafları nasıl bir formülle tekrar masaya oturtmaya çalıştığı ise açıklığa kavuşmadı. 
           
  'SURİYE CİDDİ DEĞİL'
       
  Jerusalem Post gazetesi, üst düzey kaynaklara dayandırarak, İsrailistihbaratının Şam`ın barış isteğinde samimi olmadığına karar verdiğini yazdı. İsrailli uzmanların, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad`ın ABD baskısını azaltmak için bu tür mesajlar gönderdiği değerlendirmesini yaptıkları belirtiliyor.  

  İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres`in, bir Kuveyt gazetesine verdiği demeçte, ``Suriye`den yeniden görüşmelere başlanması için mesajlar alıyoruz. İsrail, önkoşulsuz olarak, BM Güvenlik Konseyi`nin 242 ve 338 sayılı kararları çerçevesinde görüşmeye hazır`` şeklindeki açıklamasına karşın, Başbakan Ariel Şaron`un görüşme yanlısı olmadığı ifade ediliyor. 

  Yediot Ahronot, Şaron`un, Şam ile İsrail hükümeti arasında arabuluculuk yapan bir Amerikan Kongre heyetini kabulü sırasında, ``Suriye ile İsrail arasında bir yakınlaşma olamaz. Çünkü, Esad İsrail`e düşman generallerin kontrolünde. Ayrıca, Şam 11 terör örgütünü barındırıyor ve Hizbullah`ı destekliyor`` dediğini yazdı.  
       
  'İSRAİL BARIŞ İSTEMİYOR'
       
  Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ise dün İspanya Dışişleri BakanıJosep Piquei`i kabulü sırasında, ``İsrail ile er geç barış olacak ama şu sırada İsrail barış istemiyor`` dedi.  

  Suriye Resmi Haber Ajansı`nın haberine göre, Esad, ``Şu andaki İsrail hükümeti, İsrail sokaklarının isteklerini yansıtıyor ve Suriye,İsrail sokakları barışı kabul edinceye kadar bekleyecek`` diye konuştu.    

  Esad`ın bu yumuşak ifadelerine karşın, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara, Piquei ile yaptığı basın toplantısında, barış görüşmelerinin yakında yeniden başlayacağına dair bir işaret görmediğini belirterek, ``Haftalardır, Suriye ile görüşmelere yeniden başlama konusunda istek olduğunu duyuyoruz, ancak şimdiye dek bunu haklı çıkaracak bir izlenim edinmedik`` dedi.

  Şara, Şaron hükümetinin bir ``başarısızlık örneği`` olduğunu, ABD`nin de bölgede arabuluculuk yapamayacak kadar Afganistan ile meşgul olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı