Dünya Haberleri

  İsrail sitesinden ajan avı

  Hürriyet Haber
  01.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran İstihbarat Bakanı Haydar Moslevi, 1986’da Lübnan üzerinde uçağının düşürülmesi sonucu kaybolan ve Lübnan’da Hizbullah’ın elinde olduğu sanılan İsrailli pilot yarbay Ron Arad için kurulan internet sitesi sayesinde ‘Siyonist ajanları’ yakaladıklarını açıkladı.

  İRAN istihbaratı, 25 yıl önce Lübnan üzerinde düşürülen İsrail F-4 Fantom savaş uçağının kayıp pilotu Yarday Ron Arad için İsrail’de kurulan internet sitesinin, İran içinde faliyet gösteren ‘Siyonist ajanları’ yakalamak için kullandıklarını açıkladı. İsrail İstihbarat Bakanı Haydar Moslevi önceki gün Tahran’da yaptığı açıklamada, bu siteye bilgi gönderen 2 kişinin tutuklandığını söyledi.

  İsrail’de yayınlanan Jaruselam Post gazetesinin haberine göre Bakan Muslevi, Ron Arad sitesinin ‘akıbeti hakkında bilgisi olan yazsın’ adlı bölümüne mesaj gönderenlerin aynı zamanda İsrail gizli servisi için potansiyel işbirlikçi imajı da verdiğini belirterek, “İsrail İslam dünyasında işbirlikçi ajanları bu ve benzeri sitelere başvuranlar arasından seçiyordu. Biz de bu siteyi takip ediyoruz. Kim mesaj gönderiyorsa inceliyoruz. Bu sayede 2 Siyanist ajanı yakaladık” diye konuştu. İran İstihbarat Bakanı, sitenin Mossad adına çalıştığından da emin olduklarını sözlerine ekledi.

  Ron Arad 25 yıldır kayıp

  16 Ekim 1986 tarihinde Lübnan’ın Sidon kenti yakınlarında Filistin Kurtuluş Örgütü hedeflerine karşı düzenlenen bir operasyonda görev alan Yarbay Ron Arad, F-4 Fantom uçağının vurulmasının ardından koltuğunu fırlatarak kurtuldu.
  Resmi belgelere göre, “Görev başında kayıp” olarak gösterilen Arad’ı önce Şii Emel örgütü ele geçirdi. Emel örgütünün lideri Nabih Berri, Ron Arad’ı elinde tuttuğunu ve İsrail hapishanelerinde mahkûm olmuş Şii ve Lübnanlı mahkumlarla takas etmeyi teklif ettiğini bildirdi.

  1987’de, Ron’un kendi el yazısıyla yazdığı üç mektup ve sakallı iki fotografı yaşadığını ispatlıyordu. Ron’un ardından Hizbullah’ın eline geçtiği daha sonra ise İran Devrim Muhafızları’na satıldığı da ileri sürüldü. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah 2006’da yaptığı açıklamada Ron Arad’ın öldüğüne, cesedinden geriye kalanların da kayıp olduğuna inandığını açıkladı. Ancak İsrail, Ron Arad’ın yaşadığına inanıyor.

  Bilgi verene 10 milyon dolar

  İSRAİL önce Lübnan’daki Şii Emel ardından da Hizbullah’ın elinde olduğu ileri sürülen ve son olarak İran Devrim Muhafızları’na satıldığı dedikoduları yayılan Ron Arad’ın özgürlüğü için uzun süredir faaliyet gösteriyor. Adı açıklanmayan 3 Yahudi kuruluşu, Ron Arad’ın yeri hakkında bilgi veren ve kurtulmasını sağlayan kişi ya da kişilere 10 milyon dolar ödül vereceğini ilan etti. Bu nedenle, Ron Arad’ın internet sitesgine başta Ortadoğu olmak üzere Arap ülkelerinden binlerce mesaj yağıyor. Yine 2003 yılında dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Ron Arad’ı arayan bir Mossad ajanının görev başında öldürüldüğünü açıkladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı