Gündem Haberleri

  İsrail sınırlarına kurşun yağdırdı

  Hürriyet Planet
  16.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail ordusu, Filistinlilerin "Nakba" (Büyük Felaket) olarak adlandırdıkları İsrail'in kuruluşunun 63. yıldönümünde, üç sınırda göstericilere kurşun yağdırdı. Olaylar sırasında Filistinli mültecilerin ve Suriyelilerin İsrail'e girmiş olabileceği gerekçesiyle sınır bölgesinde arama başlatıldı.

  NAKBA GÜNÜNDE BÜYÜK GERİLİM / FOTO GALERİ

  Çatışmaların doruk noktasına çıktığı yer, 1974’teki ateşkesten bu yana en gergin gününü yaşayan İsrail-Suriye sınırı oldu. Binlerce Suriyeli ve Filistinli mülteci, 1967’de işgal edilen Golan Tepeleri’ne girmeye çalışınca, İsrail ordusundan üzerlerine ateş açıldı.

  İsrail polisi, Golan Tepeleri'ne giren göstericileri bulmak amacıyla gece boyunca ev ev arama yaptı.

  Askerlerin Gazze Şeridi sınırında gösteri düzenleyen Filistinlilere ateş açması sonucu da en az 52 kişinin yaralandığı bildirildi.

  "İşgale hayır" ve "Özgür Filistin" sloganları atan yüzlerce kişiye ateş açılması sonucu yaralananlar arasında çocukların da bulunduğu belirtildi.

  Filistin'in birçok bölgesinde de askerlerin göstericilere müdahale etmesi sonucu çatışmalar çıktı. Olaylarda yüzlerce Filistinli yaralandı, onlarca kişi gözalttına alındı.

  Filistin ölenler için bugünü yas günü ilan ederlken, Suriye, kan akmasından İsrail’i sorumlu tutarken, Tel Aviv’in “suç eylemlerinin tüm sorumluluğunu ödeyeceği” uyarısında bulundu. Lübnan ise Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayette bulunarak, “Yahudi devletinin saldırganlık ve tahriklerine son vermesini” istedi.

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, yeni gerginliklerin önlenmesi için “tarafların sorumluluklarının bilincinde olmasını isterken”, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “sınırlarını yok olmalarını isteyenlere karşı savunacaklarını” belirtti. Netanyahu, “mücadelenin 1967 sınırlarıyla değil, İsrail’in varlığıyla ilgili olduğunu” ifade etti. İsrail'in Suriye ve Lübnan aleyhine BM'ye şikayette bulunacağı bildirildi.

  MISIR ORDUSU'NDAN YÜRÜYÜŞE ENGEL

  Mısır'ın başkenti Kahire'de, Filistinlilere destek için İsrail Büyükelçiliği'ne yürümek isteyen göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada en az 240 kişi yaralandı, onlarca kişi gözaltına alındı.

  Çeşitli Arap ülkelerinden gençlik örgütlerinin, Nakba gününde Gazze Şeridi'ne yürüme planları da, Mısır ordusu tarafından engellendi.

  Mısır'ın Gazze sınırındaki Refah kasabasına otobüslerle giderek sınırdaki 20 kilometrelik yolu yürüyerek geçmeyi planlayan gençleri, Mısır ordusu bölgede kurduğu 100'den fazla kontrol noktası ile engelleyerek geri döndürdü.

  TERÖR SALDIRISI İDDİASI

  Nakba gününde Tel Aviv'de bir İsrailli Arap'ın kullandığı aracın önüne çıkan diğer araçları ve yayaları ezdiği kazanın "terör saldırısı" olabileceği öne sürüldü.

  Tel Aviv'in en işlek caddelerinden Haim Bar-Lev'de meydana gelen olayda, Tel Aviv yakınlarındaki Arap köyü Kfar Kassım'dan 22 yaşındaki bir sürücünün kullandığı kamyon, önüne çıkan bir otobüse, birkaç araç, bir motosiklet ve yayalara çarptı.

  İsrail polis yetkililer, bir kişinin öldüğü, ondan fazla kişinin yaralandığı saldırının kasıtlı olduğunu düşündüklerini açıkladı.

  Gözaltına alınan sürücünün, kazaya kasıtlı olarak yol açıp açmadığını öğrenmek amacıyla sorgulandığı bildirildi.

   

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı