Gündem Haberleri

  İsrail Savunma Bakanı: Hamas yanıltmaya çalışıyor

  A.A.
  26.02.2006 - 14:38 | Son Güncelleme:

  İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, Hamas'ın uluslararası kamuoyunu “tatlı sözler ve sorumluluk görüntüsü altında yanıltmaya çalıştığını” öne sürdü.

  Mofaz, bölgeye ziyarette bulunan Yakındoğu Sorunlarından Sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch ile görüştü. Mofaz, Filistin'de hükümeti kurmakla görevlendirilen Hamas lideri İsmail Haniye'nin, 1967 sınırlarına dönmeyi kabul etmesi halinde, İsrail ile aşamalı bir barışı sağlayacaklarına ilişkin açıklamalarına atıfta bulunarak, “İsrail ve uluslararası toplumun koşullarından herhangi birini kabul etmediler. Basit gerçek budur ve asıl niyetlerini göstermektedir” dedi.

  Mofaz, Hamas'ın, İran'la son temaslarına işaret ederek, İran'ın desteğini sağlamaya ve bir ittifak yaratmaya çalıştığını öne sürdü, ”Bu tür girişimler, İran'dan Suriye'ye Hizbullah ve burada Hamas yoluyla şer ekseni yaratacaktır” diyen Mofaz, bunun oluşmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

  Mofaz, yardımlar konusunda da İsrail'in Filistinlilere zarar verecek herhangi bir adım atmayacağını belirtti. Mofaz, fonları geniş kapsamlı incelemeden sonra aktarmanın doğru bir sistem olduğunu savundu. Welch, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile dün Ramallah'ta bir araya gelmiş ve Hamas'ın hükümet etmesi durumunda da ABD'nin Filistinlilere insani yardımlarını kesmeyeceğini söylemişti.

  David Welch, ABD'nin, Filistin lideri Abbas'ı ve politikalarını desteklediğini dile getirmiş ve Abbas'ın Filistin Parlamentosu'nun açılışında yaptığı konuşmadan övgüyle söz etmişti. Welch, İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile de bir araya gelecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı