Gündem Haberleri

  İsrail, Şalit için gün sayıyor

  Hürriyet Planet
  14.10.2011 - 12:16 | Son Güncelleme:

  İsrail, Hamas tarafından 2006’da kaçırılan asker Gilad Şalit’in dönüş gününe kilitlenirken, taraflar tarihi esir anlaşmasına son şeklini vermeye hazırlanıyor.

  İsrail ile Hamas arasında Çarşamba günü yapılan müzakerelerde varılan mutabakata göre, Salı günü serbest bırakılması beklenen Şalit, ilk olarak Gazze Şeridi’nden Sina Yarımadası’na getirilecek. Şalit daha sonra ise Mısır’daki bir geçiş kapısından İsrail’e sokulacak.

   

  Şalit, Sina Yarımadası’na vardığında, İsrail 27 Filistinli kadın mahkumu serbest bırakacak. İsrailli asker ülkesine ayak bastığında ise isimleri Hamas ve İsrail arasındaki anlaşmada belirlenmiş olan 450 tutuklu serbest bırakılacak.

   

  ANKA haber ajansının Haaretz'ten aktardığına göre 450 tutukludan 40'ı Türkiye'ye gönderilecek.

   

  İsrail güvenlik güçleri, Şalit’in sağlık kontrolünden geçtikten sonra ailesiyle buluşacağını belirtti.

   

  YETKİLİLER DOĞRULADI

  İsrail Başbakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “Umuyoruz ki anlaşmanın şartlarına uyulacak ve Gilat Şalit Salı günü evine dönecek” dedi.

   

  Yetkili, ilk etapta serbest bırakılacak 450 kişilik Filistinli tutuklu grubunun da aynı zamanda evine gönderileceğini belirtti.

   

  Anlaşma kapsamında, İsrail kendi seçeceği 550 mahkumu da iki ay içinde serbest bırakacak. Serbest bırakılacak

   

  MEIDAN MISIR'A GİDİYOR

  Takas anlaşmasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu temsil eden David Meidan, Hamas’ın, Şalit’in sağlığının iyi olduğu konusunda Mısır’a güvence verdiğini belirtti.

   

  İsrail devlet radyosu Meidan’ın yarın akşam Kahire’ye giderek Mısırlı yetkililer aracılığıyla Hamas’la anlaşmanın maddelerini netleştireceğini bildirdi.

   

  Radyo, yarın ya da Pazar günü, İsrail Tutuklular Dairesi’nin internet sitesinde, serbest bırakılacak tutukluların isimlerini duyuracağını, böylece vatandaşlara kimi tutuklularla ilgili Yüksek Mahkeme’ye temyize gitme fırsatı verileceğini aktardı.

   

  İSRAİL’İ ENDİŞELENDİREN NOKTALAR

  Ancak beş yıldır Hamas’ın tutsağı olan askerin akıl sağlığı en büyük endişelerden birini oluşturuyor. Güvenlik uzmanları, iki yıl önce Hamas’ın İsrail’e verdiği Şalit’e ait videoda, tutsak askerin içinde bulunduğu şartlara rağmen şaşırtıcı derecede iyi bir ruh hali sergilediğini belirtti.

   

  İsrail aynı zamanda, Şalit’in serbest kalma planındaki zayıf noktalardan endişe duyuyor. Özellikle de Şalit’in Gazze’den Sina Yarımadası’na getirilme aşaması endişe yaratıyor.

   

  Şalit’in karşılığında serbest bırakılacak 280 Filistinli tutuklu arasında, 2001 yılında Kudüs’teki Sbarro lokantasının bombalanması, 2000’de Ramallah’ta iki İsrail askerinin ölmesi, 1989’da 405 sefer sayılı otobüse düzenlenen saldırı, kurtarma operasyonunda ölen Nachshon Wachsman’ın kaçırılması ve Avi Sasportas, Ilan Sa'adon ile Şahar Simani adlı askerlerin kaçırılarak öldürülmesi olaylarından sorumlu kişiler bulunuyor.

   

  İsrail güvenlik servisi Şin Bet’in Başkanı Yoram Cohen, “tecrübelerin, serbest kalan mahkumların yüzde 60’ının terör eylemlerine geri döndüğünü gösterdiğini” belirtti. Buna rağmen Cohen, Çarşamba günü yapılan anlaşmanın İsrail’in elde edebileceği en iyi sonuç olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı