Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 700'ü geçti

  A.A.
  02.08.2006 - 13:59 | Son Güncelleme:

  İsrail'in 12 Temmuzda Hizbullah gerillalarının 2 askerini kaçırmasının ardından Lübnan'a düzenlediği saldırılar 22. gününe girerken, bu süre zarfında can kaybı 700'ü geçti.

  Lübnan Sağlık Bakanlığı, enkaz altındaki cesetler ve kayıplarla birlikte ölü sayısının 750'yi bulabileceğini açıkladı. Reuters ajansına göreyse şu ana dek Lübnan'da 646, İsrail'de 54 kişi öldü.
  İsrail'in hava saldırılarında yalnızca Lübnanlılar değil, bu sırada BM'nin Lübnan'daki geçici barış gücünde görevli 4 asker de hayatını kaybetti.

  22 günlük saldırılarda en büyük can kaybı hafta sonu Kana'da meydana geldi. Kana'ya düzenlenen hava saldırısında, çoğu çocuk ve kadın 56 kişi öldü, katliam uluslararası kamuoyunda büyük tepki çekti.
  Lübnan hükümeti, 22 günlük savaş nedeniyle ülke nüfusunun üçte birine denk gelen 907 bin Lübnanlının evlerini terk etmek zorunda kaldığını tahmin ediyor.

  Bu savaş yalnızca insanları vurmadı. İsrail savaş uçaklarının Lübnan sahilindeki bir santrali vurmasının ardından 2 hafta önce Akdeniz'e petrol sızmaya başladı. Uzmanlar, denize sızan 110 bin varil petrolün yaratacağı çevre kirliliğine dikkat çekiyor.

  BARIŞ VE ATEŞKES ÇABALARI

  İsrail'in Lübnan saldırılarını ve Hizbullah ile çatışmaları durdurmak amacıyla yapılan diplomatik girişimlerden de şu ana dek sonuç alınamadı.
  Saldırıların 15. gününde, Roma'da aralarında Türkiye'nin de olduğu 15 ülkenin katıldığı bir uluslararası Lübnan toplantısı yapıldı. Ancak, bu toplantıdan acil bir ateşkes çağrısı çıkmadı. BM Güvenlik Konseyi'nin konuyla ilgili toplantısı da benzer bir şekilde bitti.

  Kana saldırısının ardından hemen toplanan Konsey, acil ateşkes çağrısı yapmadı. Bunun yerine bir başkanlık kararı yayınlayarak saldırıdan “derin şok ve üzüntü” duyulduğu ifadesiyle kalıcı ateşkesin önemine dikkat çekti.
  BM'de, yarın da Lübnan'a konuşlandırılması planlanan bir çokuluslu gücün oluşturulması için toplantı yapılacak.
  Bu arada, arabulucu olmak üzere birçok ülkenin temsilcileri Ortadoğu'ya giderek görüşmelerde bulundu.
  Kana saldırısı sırasında bölgede olan ABD Dışişleri Bakanı Condollezza Rice'ın Beyrut ziyareti Lübnan tarafından reddedildi.

  Öte yandan, Lübnan'da vatandaşı bulunan yabancı ülkeler, on binlerce kişiyi Türkiye ve Kıbrıs Rum kesimi üzerinden tahliye etti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı