Dünya Haberleri

  İsrail prova yapıyor

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  25.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çin ve Rusya, Tahran’a nükleer gerginlik yüzünden BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde yaptırım uygulanmasına karşı çıkarken, İsrail’in şimdiden olası bir müdahale için İran’ın nükleer programıyla ilgili 60 hedef belirlediği ve provalara başladığı öne sürüldü.

  DÜNYA, İran’ın nükleer faaliyetlerini sürdürme kararıyla patlak veren gerginliği aşmanın yollarını ararken, İsrail’in İran’daki 60 hedefi belirleyerek imha provalarına başladığı öne sürüldü.

  Bu iddia, İran konusundaki çalışmalarıyla bilinen Kenneth Timmerman tarafından ortaya atıldı. Timmerman, bir İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, İsrail’in, 1981’de Irak’taki Osirak tesisini vurduğunu hatırlattı, ancak İran’ın "çok daha zor" olacağını söyledi. Timmerman, "Irak gibi olmayacak, ancak İsrail İran’ın nükleer silah programını yok edecek" dedi.

  Kenneth Timmerman, Irak’taki tesisi bombalayan İsrail filosunun başında, şimdi askeri istihbaratın şefi olan General Amos Yadlin’in yer aldığını da belirtti ve "Bunun bir tesadüf olduğunu sanmıyorum" dedi. Uzmanların çoğu, İsrail’in yalnız değil, ABD ile birlikte ya da yoğun Amerikan desteğiyle kapsamlı bir operasyon düzenleyeceğine inanıyor.

  İRAN’A İZİN YOK

  ABD’nin BM Daimi Temsilcisi John Bolton, Başkan Bush’un nükleer kapasiteye sahip bir İran’ı asla kabul etmeyeceğini söyledi. John Bolton, mevcut liderleriyle nükleer bir silaha sahip olan İran’ın bir "nükleer soykırım" yaratacağından kuşku duyan Bush’un, buna izin vermeyeceğini ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da, Tahran ile konuşma döneminin bittiğini ve İran’ın nükleer planlarına karşı güçlü bir uluslararası konsensüs bulunduğunu kaydetti.

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu IAEA’in, 2 Şubat’ta, İran konusunu BM Güvenlik Konseyi’ne göndermesi bekleniyor. BM Güvenlik Konseyi’nin alacağı ilk kararın uyarı niteliğinde olacağına ve yaptırımlar içermeyeceğine inanılıyor. Bu noktada, İran’ın "aklının başına geleceği" umut ediliyor.

  Ancak, BM Güvenlik Konseyi’nin, bunun ardından, yaptırımlar içeren bir kararı alabileceğine, Moskova ve Pekin’in tutumu nedeniyle kuşkuyla bakılıyor. Nitekim dün ABD ile Çinli yetkililer arasında Pekin’de yapılan görüşmede, Çin yönetimi, bir kez daha "önce diplomasi" mesajı verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı