Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail ordusuna organ hırsızlığı

  A.A.
  27 Ağustos 2009 - 12:06Son Güncelleme : 27 Ağustos 2009 - 12:06

  İsrailli bir avukat, İsrail ordusunu Filistinlileri organlarını çalmak için öldürdüğünü iddia eden makalesi nedeniyle, İsveç gazetesi Aftonbladet hakkında New York'ta 7,5 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

  İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, avukat Guy Ophir, Manhattan Yüksek Mahkemesine verdiği dava dilekçesinde, gazete ile söz konusu makalenin yazarı Donald Bostrom'u, Yahudilere ve İsrail askerlerine "ırkçı iftiralar atarak, Yahudi düşmanlığı yapmak" ile suçladı.

  Gazeteye konuşan Ophir, söz konusu makaleyi "çok tehlikeli" bulduğunu, içeriğinin tümüyle "hakaret dolu" olduğunu söyledi.

  İsrailli avukat, Nazi Almanyası döneminin propaganda bakanlarından Yahudi düşmanlığıyla ünlü Joseph Goebbels'e atıfta bulunarak, iddiaları "Goebbels yazmış gibi" diye değerlendirdi.

  Ophir, davayı New York'ta açmasının gerekçesini ise iddiaları yazan Aftonbladet'in bu kentte de dağıtılmasının yanı sıra burada temsilcilerinin bulunması ve gazete haberinde organ hırsızlığıyla New York'ta bazı hahamların tutuklanmasına da atıfta bulunulmasını gösterdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı