Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail ordusu yerleşimcilere bedava koruma sağlıyor

  Guardian
  02 Kasım 2009 - 16:39Son Güncelleme : 02 Kasım 2009 - 09:16

  İsrail Savunma Kuvvetleri, dinci-milliyetçi politikalarıyla ülkedeki etkisini artırırken, göçmenlere daha fazla destek sağlıyor

  Geçtiğimiz Perşembe, Kudüs’ün Batı duvarında gerçekleşen protesto gösterisinde iki askerin üzerinde “Homesh’i boşaltamazsınız” yazılı pankart açması, askerler ve siviller arasında büyük bir kınama dalgasını yarattı.

   

  Guardian gazetesinde "Israeli military gives settlers free rein"  başlığıyla yer alan haber analizde, Batı Şeria'nın İsrail askerleri tarafından zorla boşaltılıp, bölgede yaşayan insanların evlerinden atılmalarını protesto etmek için gerçekleştirilen eylemin Ortadoğu kamuoyunda ses getirdiğine dikkat çekiliyor.

   

  Homesh, 2005’teki ayrılış sonrasında, dağıtılmıştı ama o tarihten bu yana şehrin eski sakinleri Tanrı’nın kendilerine orada yaşama hakkı verdiğini söyleyerek geri döndü ve kendilerine geçici, derme çatma evler inşa etti.

   

  IDF’NİN YUMUŞAK DENETİMİ

  Yazıda, Homesh’e geri dönüşün İsrail Savunma Kuvvetleri'nin gözetimi altında gerçekleştiğinden, eylemlerin herkesin dikkatle izlediği Kudüs’ten ziyade, Batı Şeria'da gerçekleştiği sürece, askeri otoritelerin orduya karşı sergilenen ters tavırlarına göz yumabileceği söyleniyor.

   

  Yazıda, Batı Şeria'da yerleşimciler Filistinlileri her küçük düşürdüğünde, askerlerin her zaman saldırıları düzenleyenler için silahlı destek sağladıklarına ve mağdurların adına olaylara karışmayı hep reddettiklerine dikkat çekildi.

   

  Bu şekilde, ordunun yerleşimlere desteğini devam ettirdiği vurgulanırken, atılan bu adımların bu hafta içinde yaptığı konuşmasında “İsrail Savunma Kuvvetleri'nin, siyasi söylemler içine girmeyeceği ve insanların ordusu olarak bilinen bir orduda ortaya çıkacak herhangi bir kutuplaşmaya karşı gardını alacağı bilinmelidir” sözlerini kullanan General Avi Mizrahi’nin bu beyanatından daha etkili olduğu savunuldu.

   

  Bu açıklamalara karşı, İsrail Savunma Kuvvetleri, her geçen gün biraz daha siyasi söylemler içine giriyor ve orduda uzun yıllardır kutuplaşmanın yaşandığı biliniyor. Yazıda Yeni Hareket-Meretz partisi liderinin yaptığı bir açıklamada, Siyonizm’in IDF ve ülkenin değerlerini benimsemesi gerekirken, ülke ve IDF’nin dindar Siyonizm değerlerini benimsediğini iddiasına yer verildi. Bu trendin devam etmesi durumunda, IDF insanların ordusu olmaktan çıkıp, dindar Phalangist’lerin ordusuna dönüşebileceğine dikkat çekildi.

   

  YAHUDİ ÜLKESİ

  Yazıda, Guardian’ın ordu hakimi Adrian Agassi ile yaptığı röportajın, ordunun ele geçirilen bölgelerdeki Filistinlilere tavrı konusunda, İsrail Savunma Ordusu üzerindeki dinci-miliyetçi baskıya dair daha fazla detay verdiğine değinildi.

   

  Uzun yıllar boyunca Filistinli sahiplerinden bu toprakların alınması gerektiğini savunan Agassi, İsrail’in eski topraklarının İsrail halkına ABD tarafından değil, Tanrı tarafından verildiğini, bu yüzden bu bölgeye Yahudi Ülkesi adı verilmesi durumunda, Arap dünyasının bunun anlayışla karşılayacağını dile getiriyor.

   

  Agassi’ye göre, Batı Şeria'da Yahudi göçmenleri yerleştirmek, her türlü kutsal emirden çok daha önemli ve Yahudiler ancak bu şekilde vaat edilen topraklara ve yaşama kavuşabilecek.

   

  Yazının son kısmında, İsrail’in geri kalanı gereksiz detaylarla ilgilenirken, Batı Şeria'da gerilimin tüm şiddetiyle devam ettiğine değinildi. Ülkede Filistinli çiftçilerin evleri ve çiftlikleri yakılmaya devam ederken, diğer yandan ülkedeki yerleşimcilerin korunma altında olmaları yüzünden burunlarını kaldırıp, bölgede isyan etmeye devam etmelerinin ülkede oluşturulmaya çalışan barış için büyük bir engel oluşturduğu iddia edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı