Dünya Haberleri

  İsrail Ordusu, Gazze'de yeniden operasyona başladı

  KUDÜS (A.A)
  03.10.2007 - 12:15 | Son Güncelleme:

  İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin güney ve orta bölgelerinde operasyonlar düzenlediği belirtilirken, Han Yunus ve Refah'ta, biri Hamas militanı 2 kişi öldürüldü.

  İsrail radyosu, Filistinli görgü tanıklarına dayanarak, İsrail askerlerinin, tanklarla birlikte Gazze Şeridi'nin güneyinde operasyonda olduğunu belirtti.

  Güneydeki Refah'ta İsrail savaş uçaklarından bir grup militanın üzerine atılan füze, Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları militanlarından Muhammed Hasan'ın ölümüne neden oldu. Han Yunus'ta da Said El Amur adlı Filistinli, İsrail askerlerinin ateşinde hayatını kaybetti.

  Öte yandan, dün Gazze'de, fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye'nin evinin de bulunduğu Şati kampında, bir polis merkezinin yakınında meydana gelen patlamanın El Fetihliler tarafından düzenlendiği ortaya çıktı.

  Bir araçta meydana gelen şiddetli patlama 4 kişinin ölümüne neden olmuştu.

  Ölenlerin 3'ünün El Fetih'in silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı militanı olduğu, grupça yapılan açıklamada da doğrulandı. El Aksa Şehitleri Tugayı, militanlarının "kutsal bir görevi" yerine getirmeye giderken öldüğünü belirtti.

  Hamas ise yapılan soruşturmada, ölenlerin bölgedeki polis karargahını havaya uçurmayı amaçladıklarını öne sürdü. Patlamada ölen dördüncü kişinin ise olay yeri yakınında bulunan bir Filistinli olduğu belirtildi.

  Hamaslı özel güvenlik güçlerinin, ölenlerin yakınlarından 15'ini tutukladıkları da kaydedildi.

  Patlamanın hemen ardından, Filistinli yerel kaynaklar, araca İsrail donanmalarından füze atıldığını ileri sürmüşlerdi. İsrail ordusu ise patlamayla bir ilgisi bulunmadığını, bölgede bir operasyon düzenlemediğini bildirmişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı