Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail ordusu: Çatışma yolcunun ateş açmasıyla başladı

  Planet
  31.05.2010 - 08:08 | Son Güncelleme: 31.05.2010 - 14:16

  İsrail ordusu, Gazze’ye yardım konvoyuna düzenlenen baskında en az 10 yolcunun öldüğünü ve düzinelerce kişinin de yaralı olduğunu duyurdu. Ordu sözcüsü, çatışmanın, İsrail komandolarından birinin elindeki bir silahı ele geçiren bir yolcunun ateş açmasıyla başladığını öne sürdü.

  İSRAİL'İN TÜRK GEMİSİNE SALDIRI ANI / WEB TV

  SALDIRI ANINDAN İLK KARELER

  İSRAİL KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE BÜYÜK ÖFKE / WEB TV

  İSRAİL ASKERLERİ GEMİYİ BÖYLE ELE GEÇİRDİLER / WEB TV

  JERUSALEM POST: Yardım gemilerine baskın yapan en az altı İsrail deniz komandosunun da açılan ateş sırasında yaralandığını öne sürdü. Gazete, askerlerden birinin başından aldığı kurşunla yaralandığını ve durumunun ciddi olduğunu iddia etti.

  İsrail Savunma Bakanlığı da gemilerdeki sivil ve asker yaralıların helikopterlerle Hayfa ve Tel Aviv’deki hastanelere nakledildiğini bildirdi.

  Öte yandan İsrail ordusundan yapılan bir açıklamada "Askerlerimiz Gazze sularında iyi planlanmış bir linçle karşılaştılar" denildi.

  İsrail ordu sözcüsü, çatışmanın, bir yolcunun İsrail komandolarına ait bir silahı ele geçirerek ateş açmasıyla başladığını iddia etti. Sözcü, “İsrail askerleri başta kalabalığı dağıtmaya yönelik ölümcül olmayan silahlar kullandı. Ancak bir eylemci, bir İsrail askerinin silahını ele geçirerek ateş edince şiddet tırmandı” diye konuştu.

  Sözcü, altı geminin de İsrail askerleri tarafından ele geçirilerek Aşdod Limanı’na doğru götürüldüğünü kaydetti.

  Kanlı operasyona İsrail deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Marom’un komuta ettiği açıklandı.

  HAARETZ: En az 10 ölü, 60’a yakın yaralı var, Netanyahu ABD'ye gitmeyecek
  Yardım gemilerine çıkan İsrail askerleriyle, komandoların silahlarını ellerinden almaya çalışan yolcular arasında çıkan çatışmada en 10 ölü, 60 yaralı bulunduğu bildiriliyor. Çıkan çatışmada 2 İsrail komandosu da yaralandı. Bu arada Haaretz, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ABD'ye yapmayı planladığı ziyaretini iptal etmeyi düşündüğünü bildirdi.

  YEDIOT AHRONOT: Eylemciler askerlere karşı koymayacaklarını söyledikleri halde çatışma çıktı

  Eylemciler yardım gemilerine denizden ve havadan çıkarma yapan İsrail komandolarına karşı koymayacaklarını defalarca tekrarlamalarına rağmen çatışma çıktı. En az 2 ölü, düzinelerce yaralı bulunduğu bildiriliyor. İsrail kaynakları yolcuların masum olmadığını ve komandolara karşı şiddet kullandığını ve çatışma için hazırlıklı olduklarını öne sürdü.

   

  Operasyondan birkaç saat sonra İsrailli bakanlar alevleri söndürmeye çalışıyor. Savunma Bakanı Ehud Barak, Türk Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Türkiye’nin İsrail büyükelçisiyle görüştü. Barak’ın İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi ve Şin Bet Genel Sekreteri Yuval Diskin’le konuyu müzakere ettiği, Kanada’da bulunan Başbakan Benjamin Netanyahu’nun da olaydan sürekli olarak haberdar edildiği bildirildi.

   

  Katar’da bulunan Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer de Ynet’e yaptığı açıklamada “Bunun basının bir provokasyonu olduğu ortadaydı. Amaç İsrail’le çatışmaya girmekti. Bunu göremeyenler neyden bahsettiklerini bilmiyordur. Biz Şii intihar bombacısı değiliz, kendilerini korumak askerlerin görevidir” dedi.

   

  “Aldığım bilgilere göre askerlerimizi güverteye indikleri anda, bıçaklar, sopalar, şişeler ve metal objelerle pusuya düşürmüşler” diyen Ben Eliezer “Ben böyle durumlara alışkınım, sağlığımı tehdit eden bir durum yok. Gezime devam edeceğim” dedi.

   

  ARUTZ SHEVA: Yolcular askerlere saldırdı, İsrail askerleri yaralandı

  İsrail’de aşırı sağcıların yayın organı Arutz Sheva, Gazze’ye Yardım gemilerine baskın yaparak yolculara ateş açan İsrail askerlerini görmezden gelerek, yolcuların komandolara saldırdığını yazdı. Arutz Sheva baskın haberini, “Yolcular bıçak, hançer ve kesici aletlerle komandolara saldırdı, bir komando karnından yaralandı. Asker Hayfa’daki Rambam Hastanesi’nde ameliyata alınırken, iki komando da çeşitli yaralarla Tel Aviv’deki Hashomer Hastanesi’ne kaldırıldı” sözleriyle duyurdu.        

   

  Gazete, son olayları görüşmek üzere Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın kurmaylarıyla birlikte acil bir toplantı düzenlediğini duyurdu. Gazete, İsrail Dışişleri’nin Türkiye’deki İsrail vatandaşlarının muhtemel bir şiddet olayına karşı bu ülkeyi derhal terk etmesini isteyebileceğini bildirdi.

   

  Arutz Sheva, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın da Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Türkiye’nin İsrail Büyükelçisiyle ayrı ayrı görüşme yaptığını kaydetti.    

  KANAL 10 TELEVİZYONU: Gözaltına alınanların bir kısmının cezaevlerine konulması için hazırlıklar yapıldığını duyuruldu. Televizyon ayrıca, Gazze Şeridi'nden botların denize açılmasını önlemek  için, Gazze kıyılarının da tümüyle abluka altına alındığını kaydetti.

  KANAL 2 TELEVİZYONU: Gemidekilerin daha önce söyledikleri gibi pasif bir direniş içinde olmadıkları, askerlere bıçak ve sopalarla saldırdıkları ifade edildi. İsrail televizyonları ve radyoları, Ankara ve İstanbul'da protesto için  toplanan kalabalıkları ve Ankara'daki İsrail büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını da haberlerinde duyurdular. Haberlerde 20 ölü olduğu ifade edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı