Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "İsrail önce savaş sebebi saydı sonra öldürdü"

  Hürriyet Planet
  05 Ekim 2011 - 15:23Son Güncelleme : 05 Ekim 2011 - 16:56

  Hizbullah tarafından kaçırılmaları 2006 yılındaki İsrail-Lübnan savaşına neden olan iki İsrailli askerle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Lübnan Sağlık Bakanı'nın iddiasına göre, askerler İsrail bombardımanında öldü.

  Hizbullah, Temmuz 2006'daki bir sınır ötesi baskında esir aldığı Ehud Goldwasser ve Eldad Regev isimli askerlerin cesetlerini Temmuz 2008'deki bir mahkum değiş tokuşunda İsrail'e teslim etmiş, ancak askerlerin nasıl öldüğünü açıklamamıştı. İsrailli yetkililer ise askerlerin Hizbullah tarafından esir alındıklarında yaralı olduklarını belirtmişti.

  İsrail-Lübnan savaşının en büyük sırrı olarak nitelendirilen askerlerin ölümüyle ilgili müthiş iddia ise beş yıl sonra geldi.

  As Safir gazetesinde 34 güren süren savaşa dair anılarını yayınlayan Lübnan Sağlık Bakanı Ali Hasan Halil, Hizbullah yetkilisi Hüseyin Halil'in kendisine, İsrailli askerlerin İsrail bombardımanında öldüğünü söylediğini belirtti.

  Lübnan gazetesinin haberine göre, Hizbullah yetkilisi, 3 Ağustos 2006'da yaptıkları konuşmada Ali Hasan Halil'e, "Sadece birkaç arkadaşımızın bildiği bir konu daha var... Son günlerdeki İsrail bombardımanında iki İsrailli asker de öldü" dedi.

  "İRONİK"

  Hizbullah yetkilisi, Goldwasser ve Regev'i rehin alan görevlilerin, bombardıman sırasında askerlerin ölmemesi için her türlü önlemi aldığını ancak başaramadığını ifade etti.

  Sağlık Bakanı Halil ayrıca, Hizbullah yetkilisinin, "İsrail'in, uğurlarına savaş başlattığı askerleri öldürmesi ironik. Biz kendi payımıza, hiçbir şey olmamış gibi müzakereleri sürdüreceğiz" dediğini aktardı.

  İSRAİL YALANLADI

  Lübnanlı Bakan'ın sözlerine İsrail'den jet yanıt geldi.

  İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Bunlar terör örgütü olduğu kabul edilen Hizbullah'ın temsilcisi tarafından yapılmış uydurma ifadelerdir ve psikolojik savaş girişiminin bir parçasıdır" denildi.

  Açıklamada, "Hizbullah İsrail askerlerinin kaçırılmasından ve ölümlerine neden olan trajik sonuçlarından sorumludur" ifadesi kullanıldı.

  Dönemin başbakanı Ehud Olmert'in eski yardımcılarından biri de Goldwasser ve Regev'in Hizbullah tarafından dondurularak muhafaza edilen cesetleri üzerinde yapılan patolojik incelemelere dayanarak iddiaları yalanladı. İsmi açıklanmayan İsrailli yetkili, askerlerin vücutlarındaki yaraların hava saldırısında değil, Hizbullah'la girilen çatışmada oluştuğuna dair kanıtlar olduğunu söyledi.

  SAVAŞ NEDENİ OLDULAR

  Hizbullah üyeleri, 12 Temmuz 2006'da İsrail sınırında meydana gelen bir baskında, Ehud Goldwasser ve Eldad Regev isimli iki askeri, İsrail cezaevlerinde yatan Filistinli ve Arap mahkumlarla değiş tokuş etmek amacıyla rehin almıştı. Ancak İsrail, 34 gün süreyle Lübnan'ı ve Hizbullah hedeflerini ağır şekilde bombalayarak, bölgede yeni bir savaş başlatmıştı. Hizbullah bu süre içinde kaçırılan iki askerle ilgili olarak suskun kalırken, 2008 yılında Samir Kantar ve dört Hizbullah üyesinin serbest bırakılmasıyla ilgili değiş tokuş sırasında, İsrail askerlerinin cesetleri geri verilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı