Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail-Mısır ilişkilerinin geleceği meçhul

  Hürriyet Planet
  06 Ocak 2012 - 15:16Son Güncelleme : 06 Ocak 2012 - 15:31

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland'ın, Müslüman Kardeşler'in Washington'a, "İsrail ile Mısır arasındaki barış anlaşmasını devam ettirme" garantisi verdiğini açıklaması kafaları karıştırdı.

  Nuland, basına yaptığı açıklamada, Mısır'daki Müslüman Kardeşler'in Washington'a, "İsrail ile Mısır arasındaki barış anlaşması dahil olmak üzere halihazırda yürürlükte olan tüm diplomatik sözleşmeleri devam ettirme" garantisi verdiğini belirtti.

  İsrail'in Arutz Sheva gazetesinin yer verdiği iddiaya göre, Müslüman Kardeşler bu taahhütle, 1979 yılında kabul edilen barış anlaşmasının aynen sürdürülmesinin de sözünü vermiş oldu.

  Ancak Nuland'ın bu sözleri kafaları karıştırdı. Çünkü ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün açıklaması, Müslüman Kardeşler'in iki numaralı ismi Raşit el Bayumi'nin, kısa bir süre önce Arapça yayın yapan El Hayat gazetesine verdiği röportajdaki ifadeleriyle örtüşmüyor.

  "İSRAİL'İ TANIMAYACAĞIZ" DEMİŞTİ

  Müslüman Kardeşler'in siyasi kolu olan Hürriyet ve Adalet Partisi'nin başkan yardımcısı Bayumi, kısa bir süre önce verdiği röportajda, "Partimiz, hiçbir koşulda İsrail ile müzakere masasına oturmayacak ve iktidar olunca, Mısır'la İsrail arasındaki barış anlaşmasını iptal etmenin yollarını arayacak" demişti.

  İsrail'i "işgalci ve suçlu bir düşman" olarak nitelendiren ve suçlularla müzakereye oturmayacaklarının altını çizen Bayumi, var olan barış anlaşması için referanduma gidilebileceğinin de sinyalini vermişti.

  Uzmanlar, Washington'ın Mısır'da "Batı güdümlü ve İsrail yanlısı" statükoyu devam ettirecek bir hükümet istemesi durumunda, seçimleri önde götüren Müslüman Kardeşler'in de ikinci sıradaki Selefilerin de İsrail karşıtı söylemlerinde fazla direnemeyeceğini düşünüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı