Dünya Haberleri

  İsrail memnun, Annan tepkili, HAMAS kızgın

  Hürriyet Haber
  15.04.2004 - 12:25 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George Bush'un İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un tek yanlı planını desteklemesi, İsrail'de memnunluk yaratırken, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Bush'un, planı desteklemesini eleştirdi. Filistinli radikal grup Hamas ise ABD'nin bu karar değişikliğini "Filistinliler için tek yolun silahlı direniş olduğunu ortaya koyduğunu" açıkladı.

  ABD Başkanı George Bush'un İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un tek yanlı planını desteklemesi, İsrail'de memnunluk yarattı.

  Adının açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkili, ''ABD 56 yıldır duyulmayan türden benzersiz açıklamalarda bulundu'' yorumunu yaptı. Şaron'un planını açıklamaya ve destek bulmaya geldiği Washington'da gazetecilere açıklamalarda bulunan İsrailli yetkili, birsoru üzerine, İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmeyi 2005 yılı içinde tamamlayacağını belirtti.

  Aynı yetkili, İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekildikten sonra bu bölgeden gelebilecek saldırılara ''çok ciddi karşılık vereceğini'' de belirterek, ''Eğer Filistinliler, Gazze'den saldırı düzenlerse, İsrail'in karşılığı çok ciddi olur'' ifadesini kullandı.

  İsrailli yetkili, ''Temkinli olun. Hatta terörist saldırıda bulunmayı düşünmeyin bile, çünkü buna yanıtımız çok sert olur'' dedi.

  Bush, Şaron'un Gazze Şeridi'ndeki bütün ve Batı Şeria'daki bazı yerleşim birimlerinden çekilme karşılığında, Batı Şeria'nın bir bölümünü elinde tutmasını öngören tek taraflı planına destek vermiş, buna tepkiler gecikmemişti.

  HAMAS: TEK YOL SİLAHLI DİRENİŞ

  Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ve Filistin yönetimi, ABD'ninİsrail'e, işgal altındaki topraklarda kurulan Yahudi yerleşim birimlerinden bazılarını koruyabileceği ve Filistinli mültecilerin dönüşüne izin vermek zorunda olmadığı şeklinde garantiler vermesinin, barış sürecinin sonu olacağını bildirmiş,

  Filistinli radikal grup Hamas, Bush'un, tek yanlı planını desteklemesinin, ''Filistinliler için tek yolun silahlı direniş olduğunu ortaya koyduğunu'' açıklamış, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, Başkan Bush'un İsrail'in Batı Şeria'daki bazı yerleşim birimlerini daimi elinde tutmasını öngören tek yanlı planına onay vererek, Filistinlilerin isteklerini göz ardı ettiğini belirtmişti.

  ANNAN'DAN BUSH'A ELEŞTİRİ

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD Başkanı George Bush'un, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un tek yanlı planını desteklemesini eleştirdi. 

  Kofi Annan, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, Başkan Bush'un İsrail'in Batı Şeria'daki bazı yerleşim birimlerini daimi elinde tutmasını öngören tek yanlı planına onay vererek, Filistinlilerin isteklerini göz ardı ettiği eleştirisini yöneltti.

  Annan açıklamasında, ABD'nin siyaset değişikliğinin, İsrail ile Filistinliler arasında nihai bir barış anlaşması için gerekli görüşmeler sürecine de zarar verdiğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı