Gündem Haberleri

  İsrail mahkemesinden yerleşim birimine yıkım kararı

  AA
  30.08.2012 - 12:44 | Son Güncelleme:

  İsrail Yüksek Mahkemesi, Batı Şeria'da izinsiz inşa edilen en büyük yerleşim birimi Migron'un tahliyesi ve yıkımı yönünde karar verdi.

  Daha önce yerleşim biriminin tahliyesine karar veren ancak son dakika başvuruları ve itirazlar nedeniyle kararın uygulanmasını birkaç kez erteleyen mahkeme, son oturumunda yapılan itirazları reddederek Migron'un 4 Eylül tarihine kadar boşaltılması kararı aldı.

  50 ailenin yaşadığı yerleşim birimindeki binaların da, Filistinlilerden satın alınan araziler üzerine inşa edildiği belirtilen 17 ev dışında, 11 Eylül tarihine kadar yıkılması istendi.

  Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria'nın başka bölgelerinde kendileri için hazırlanan geçici konutların henüz hazır olmadığı gerekçesiyle mahkemeden kararın ertelenmesi talebinde bulunmuştu. İsrail hükümeti de, Migron'un tahliye işleminin 2015 yılına ertelenmesini istemişti.

  İsrail makamlarının Migron'un tahliye ve yıkımına yönelik girişiminin, yerleşimcilerin direnişiyle karşılanacağı ve şiddet olaylarının çıkabileceği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı