Dünya Haberleri

  İsrail Lübnan'la saldırmazlık paktı istiyor

  A.A.
  20.10.2008 - 12:25 | Son Güncelleme:

  İsrail Dışişleri Bakanlığı, kuzey sınırında yeni çatışmaları önlemek için Lübnan'la uzun süreli saldırmazlık paktına yönelik bir girişimi değerlendiriyor.

  Saldırmazlık paktı fikrinin ilk kez iki hafta önce Dışişleri Bakanlığında, bölgesel gelişmeler, Orta Doğu barış sürecinin geleceği ve bu konudaki politikaların belirlenmesiyle ilgili stratejik müzakerelerin yapıldığı bir toplantıda oraya atıldığı belirtildi.

  Haaretz gazetesinin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Aharon Abramovitç tarafından gündeme getirilen girişim, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'den de destek buldu.

  Dışişleri Bakanlığının Siyasi Planlama Bölümü Başkanı Eran Etzion, Lübnan'la tam kapsamlı bir barış anlaşmasının, Suriye ile benzer bir anlaşmanın ardından gelebileceğini söyledi. Etzion, yine de İsrail'in Lübnan'la ilişkileri, uzun süreli bir saldırmazlık paktıyla sonuçlanacak, ayrı bir siyasi kulvarda yürütebileceğini söyledi.

  Her iki ülke hükümetleri tarafından imzalanabilecek böyle bir anlaşmanın, iki ülke sınırları üzerinde yoğunlaşacağı ifade edilirken, anlaşmanın ayrıca tartışmalı Şaba çiftlikleri sınır bölgesi ile sınırdaki bölünmüş Gajar köyünün yanı sıra Lübnan'ın üzerinde durduğu sınır düzeltmeleriyle ilgili çözümler getirmesinin öngörüldüğü belirtildi.

  İsrail'in böyle bir anlaşma çerçevesinde Beyrut'tan Hizbullah'ın silahlarını önemli ölçüde azaltmasını talep edeceğinin beklendiği de vurgulanıyor.

  İsrail, Lübnan ordusunun, İsrail'e en yakın bölge olan Litani nehrinin güneyine özel önem vererek, tüm ülkede etkin olmasını da istiyor. Bunun karşılığında, Lübnan hava sahası üzerinde İsrail uçaklarının seyirleriyle ilgili bir düzenlemeye varılmasının gerektiği de kaydedildi.
  Müzakerelerde, Suriye ve Filistinlilerle olan siyasi görüşmeler ve hangisinin öncelikli olacağı da tartışıldı.

  Önce Suriye konusunu halletmeyi savunanların, bu kulvarda mümkün tek seçeneğin, İsrail'in Golan'dan çekilmesini içeren nihai bir anlaşma üzerinde görüşmeler yapılması olduğunu kabul ettiği belirtiliyor. Suriye ile anlaşmaya varılması halinde, bunun başarısının yaratacağı fırsatların büyük ve İsrail açısından önemli olacağının altı çiziliyor.

  Şam ile bir anlaşmanın, İsrail'e Suriye ordusundan yönelebilecek tehdidi ortadan kaldıracağı, Şam ve İran arasına büyük mesafe koyabileceği ve aynı zamanda Lübnan ile bir anlaşmaya da fırsat yaratarak, Orta Doğu'da güç dengesini büyük ölçüde değiştirebileceği savunuluyor.

  Önce Filistin diyenler ise, İsrail-Filistin sorunu çözülmeden, ılımlı tek bir Arap ülkesiyle bile barış görüşmelerinde ilerleme sağlanmasının mümkün olmadığını savunuyor. Bu konuyu dile getiren bir yetkili, "Konuştuğumuz her Arap, kendilerini rahatsız eden ve diğerlerinden daha fazla öncelik verdikleri konunun Filistin sorunu olduğunu söylüyor" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı