Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail’le Mısır arasındaki tutuklu takası bugün gerçekleşiyor

  Hürriyet Planet
  27 Ekim 2011 - 11:38Son Güncelleme : 27 Ekim 2011 - 15:20

  İsrail ve Mısır hükümetlerinin anlaşması doğrultusunda dört aydan fazladır ajanlık suçlamasıyla Mısır’da tutulan İsrailli-Amerikalı Ilan Grapel, 25 Mısırlı tutuklu karşılığında bugün serbest bırakılıyor.

  Mısır devlet televizyonu, Grapel’in kısa bir süre önce Taba Sınır Kapısı’na ulaştığını duyurdu.

   

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun özel temsilcisi İzak Molho ve Grapel müzakerelerini yürüten Kadima Partisi Milletvekili Yisrael Hasson bugün öğleden

  Kahire’ye gitti.

   

  İki İsrailli yetkiliye Grapel’in annesi de eşlik etti. Üçlünün Grapel’i aldıktan sonra bir saat içinde İsrail’e dönmesi bekleniyordu.

   

  Grapel'in Kahire'den uçakla Tel Aviv'e getirileceği belirtildi.

   

  GÖRÜNTÜ ALINAMAYACAK

  Basının Grapel’in İsrail’e dönüşünü görüntülemesine ya da kendisiyle görüşmesine izin verilmedi. Medya organlarına sadece Grapel’in Hükümet Basın Ofisi tarafından çekilen fotoğraflarının dağıtılacağı bildirildi.

   

  Grapel, İsrail’e dönmek için yola çıktıktan sonra Mısırlı tutuklular Taba Sınır Kapısı’ndan serbest bırakılacak.

   

  Grapel karşılığında serbest bırakılacak tutukluları büyük bir çoğunluğu uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi suçlar dolayısıyla tutuklanan Sina Bedevileri. Tutukluların hiçbirinin cinayet suçu işlemediği, aralarında üç de çocuk bulunduğu belirtildi.

   

  Bugün serbest bırakılan tutukluların üç tanesi cezalarını zaten tamamlamıştı. Diğer beş tutuklunun ise biri önümüzdeki hafta olmak üzere bu yıl sonuna kadar serbest bırakılması bekleniyordu.

   

  TUTUKLULAR TRANSFER EDİLDİ

  İsrail Cezaevleri Dairesi’nden bir sözcü 22 yetişkin tutuklunun serbest bırakılmalarına hazırlık olarak dün güneyde bir hapishaneye nakledildiğini, çocukların ise bugün götürüldüğünü bildirdi.

   

  Grapel, İsrail’e ulaştıktan sonra Kudüs’te bulunan Başbakanlık bürosunda Netanyahu ile kısa bir görüşme yapacak. Bu görüşme de basına kapalı gerçekleştirilecek. Sonrasında Grapel’in bir basın toplantısı düzenlemesine izin verilip verilmeyeceği bilinmiyor.

   

  İTİRAZ TALEPLERİ REDDEDİLDİ

  İsrail Yüksek Adalet Divanı dün aldığı kararla tutuklu takasına karşı dilekçeleri reddetti. Milletvekili Michael Ben-Ari, terör kurbanları grubu Almagor ve İsrail Bizimdir grubu, dilekçelerinde tutuklu takası kararının meclis değil 14 üyeli güvenlik kabinesi tarafından alındığını belirterek şikayette bulunmuştu.

   

  Şikayetçiler Grapel’in Mısır’a kendi isteğiyle gittiğini, İsrail tarafından gönderilmediğini belirterek anlaşmanın dengesiz ve mantıksız olduğunu savundu.

   

  Grapel, Mısır’da 12 Haziran tarihinde ajanlık yaptığı iddiasıyla tutuklanmış, daha sonra hakkındaki suçlamalar halkı kışkırtmaya indirilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı