Gündem Haberleri

  İsrail’le ‘casus uçak’ projesi

  Uğur ERGAN/ANKARA
  02.02.2005 - 01:27 | Son Güncelleme:

  Türkiye özellikle Doğu ve Güneydoğu sınırlarındaki hareketliliği izlemek için bir süredir üzerinde çalıştığı istihbarat amaçlı casus uçak projesini İsrail ile masaya yatırdı.

  İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Moşe Ya’alon’un dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile yaptığı görüşmede, Türk Hava Kuvvetleri’ni ilgilendiren üç önemli proje ele alındı.

  DIŞ GÖVDE İSRAİL’DEN

  Bu projeler arasında ‘casus uçak’ olarak adlandırılan insansız hava aracı üretimi de yer aldı. Türkiye üç sistemlisine sahip olmak istediği bu uçakların sadece dış gövdesini İsrail’den satın almak istiyor. Buna karşılık uçakların istihbarat bilgilerini dağıtacağı iç sistemini ise kendisinin belirlemesini ve şekillendirmesini planlıyor. Henüz proje aşamasındaki konunun önümüzdeki dönemde de İsrail’le görüşülmesine devam edilmesi benimsendi.

  F-4 MODERNİZASYONU

  İkinci konuyu ise ikinci paket F-4 savaş uçaklarının modernizasyonu oluşturdu. 48 adetlik bu paketle ilgili pürüz, modernizasyonun nerede yapılacağından kaynaklanıyor. Türkiye teknoloji transferi amacıyla modernizasyonun Eskişehir’de yapılmasını isterken, İsrail bu teklife sıcak bakmıyor. F-4’lerin 54 adetlik ilk paket modernizasyonu 1.3 milyar dolara tamamlanmıştı.

  YAŞLI F-16’LAR

  Üçüncü konu ise ‘Savaşan Şahin’ olarak bilinen F-16’larla ilgili oldu. Türkiye, TAI’de üretilen ve Blok 20 ve Blok 30 olarak adlandırılan ilk uçakların ‘yarı ömür modernizasyonu’nu ihaleye açmayı planlıyor. İsrail, bu modernizasyon ihalesine de talep olduğunu dünkü görüşmede dile getirdi. Çok daha önceleri gündeme gelen ve ABD-İsrail-Türkiye ortak yapımı olarak planlanan savunma amaçlı ‘Arrow 2’ füzelerinin ise uzun süreden beri gündemden düştüğü belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı