Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail kendi kalesine gol attı

  Guardian
  31.05.2010 - 19:14 | Son Güncelleme: 31.05.2010 - 19:14

  Gazze’ye yardım götüren konvoydaki aktivistlerin öldürülmesi çok yavaş ilerleyen Ortadoğu barış sürecinin önününe yeni engeller çıkaracağı gibi, İsrail'in düşmanlarına güç kazandıracak.

  İsrail’in Gazze yardım konvoyuna düzenlediği kanlı müdahale, kendi kalesine attığı çok talihsiz bir gol olarak gözüküyor. İsrail’in Gazze’ye uygulayacağı ablukanın devamına işaret eden müdahale, aynı zamanda ablukanın hafifletilmesi için yapılan baskının artırılacağına gösteriyor.

   

  İsrail’in en çok endişe duyması gereken sert tepki, iyi ilişkileri Gazze savaşından bu yana bozulan Türkiye’den gelebilir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ülkesine İran ve Suriye’nin yakın dostu olarak yeni bir konum getirdi. Türk kamuoyu ise Filistinlilere destek gösteriyor.

   

  Bunun ötesinde, operasyonun İsrail’in en kötü düşmanlarına bir hediye olduğu, saldırının daha birkaç saat sonrasında belliydi. İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad, “Siyonist rejimin Filistin halkına gösterdiği insanlık dışı tavır ve insani yardımın Gazzelilere ulaşmasının engellenmesi, İsrail’in gücünü değil ancak zayıflığının bir işareti" dedi.

   

  Ahmedinecad, yaşananların İsrail’in kötülük dolu ve sahte rejimini hiç olmadığı kadar sonuna yaklaştırdığını belirtti.

   

  HAMAS FIRSAT ELDE ETTİ

  Gazze şeridini kontrol eden İslamcı Filistin örgütü Hamas, saldırının hemen ardından İsrail’i savaş suçu işlmekle suçladı ve Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılması için uluslararası eylem çağrısı yaptı. İsrail, dört yıl önce Filistin seçimlerini kazanan Hamas’ın 2007’de El Fetih’ten Gazze şeridinin yönetimini almasından beri abluka uyguluyor.

   

  2008’in Aralık ayında başlatılan Dökme Kurşun Operasyonu bu hususun altını çizdi. Ancak bunun nedeni üç hafta süren askeri operasyonların Gazze’de 1,300'den fazla kişinin ölümüne neden olması değil, bir çözüm getirmemesiydi.  

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, bugün Gazze’de açlık ve insanlık sorunu olmadığında ısrar etti. Barak, filo operasyonu hakkında, “İsrail karşıtı örgütlerin politik ve basın yoluyla yaptığı tahrik çabaları” olarak tanımladı.

   

  ARAP BİRLİĞİ ÖFKELİ

  İsrail’le barış anlaşması bulunan ABD’nin müttefiki Ürdün hükümetinin saldırıyı kınaması ve yaşanan öfkeli gösteriler, saldırının bölgede neden olduğu tepkiyi gözler önüne seriyor.

   

  Şu an ABD ile İsrail’le yapılan “barış görüşmelerine” dâhil olan Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze konvoyu saldırısını hemen kınayan isimlerden biriydi. Hamas ile arası açık olmasına rağmen, Abbas 1.5 milyon Gazzeli’ye verdiği sözleri görmezden gelemez. Diğer yandan, İsrail’in Arap topluluğu yarın genel grev çağrısı yaptı.

   

  Arap ülkelerinde doğacak daha büyük bir öfke, yarın bir araya gelecek Arap Birliği acil toplantısında ortaya çıkabilir. Birliğin genel sekreteri Amr Moussa, Katar’daki bir konferansta “İsrail’in barış için hazır olmadığını” söyleyerek tepkilerini ortaya koydu.  

   

  *Guardian gazetesi Ortadoğu editörü Ian Black'in 31 Mayıs tarihli yazısıdır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı