Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail kabinesi ateşkesi görüşüyor

  KUDÜS (A.A)
  13 Ağustos 2006 - 13:19Son Güncelleme : 13 Ağustos 2006 - 13:19

  İsrail hükümeti, BM Güvenlik Konseyinin aldığı karar çerçevesinde, ateşkesi görüşmek için toplandı.

  İsrail Başbakan Yardımcısı Eli Yişai, ateşkes anlaşmasının, Hizbullah ile değil, Lübnan hükümetiyle olduğunu söyledi.
  Toplantı öncesi, Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz, Hizbullah militanları tarafından kaçırılan 2 İsrailli asker, Ehud Goldwasser ve Eldad Regev'in ailelerini ziyaret etti.

  Kabine toplantısının başında da Olmert, BM Güvenlik Konseyinin kararı dahil, askeri gelişmelerle ilgili durumu tartışacaklarını söyledi.

  ELİ YİŞAİ

  İsrail Başbakan Yardımcısı, Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Eli Yişai, ateşkes anlaşmasının, Hizbullahla değil, Lübnan hükümetiyle olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  “Anlaşma Lübnan'la... Hizbullahla değil... Hizbullaha güvenmek kolay değil. Anlaşmayı uygulamak için Hizbullaha güvenmiyorum. Hizbullahla bir anlaşmaya varılacaksa şunun çok açık bir şekilde bilinmesi gerekir. Eğer, hangi köyden olursa olsun İsrail'e tek bir taş atılsa bile o köy bir taş yığını haline getirilecektir. Eğer İsrail'e bir taş ya da Katyuşa atılırsa Lübnan'ın altyapısına en ağır darbeleri indirmemiz gerekir. Çünkü bunun anlamı, Lübnan'ın Hizbullah faaliyetlerine izin vermesidir. Ancak bu yolla (Lübnan Başbakanı Fuad) Sinyora'ya bölgeyi daha iyi kontrol etmesi ve Hizbullahın faaliyetlerine izin vermemesi gerektiğini anlatabiliriz.”

  Turizm Bakanı İzak Herzog da Güvenlik Konseyi kararına olumlu baktıklarını ifade ederek, toplantıda bunu inceleyeceklerini belirtti ve “Kararı onaylamayı ve ateşkesi yarın sabah yürürlüğe koymayı planlıyoruz” dedi.
  Güvenlik Konseyi kararının, öğle saatlerinde oylanması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı