Gündem Haberleri

  İsrail ipleri kopardı

  Zeynep GÜRCANLI
  15.11.2009 - 17:37 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin bir dönem İsrail’le Suriye arasında yaptığı arabuluculuk artık imkansız gibi. İsrail tarafı ipleri tamamen kopardı ve Türkiye’nin bu tip görüşmelerde arabuluculuk yapmasının mümkün olmadığını açıkladı.

  Açıklama bizzat İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’dan geldi.

  İsrail basınındaki haberlere göre Netanyahu bugün hükümet toplantısında şöyle konuştu:
  “Biz Suriye ile doğrudan görüşmelerden yanayız ama dolaylı görüşme opsiyonu varsa buna da hazırız. Ancak dolaylı görüşmelerde aracı olarak Türkiye’yi artık tercih etmiyoruz.

  Çünkü Türkiye Başbakanı’nın tarafsız arabulucu (honestbroker) olduğunu düşünmüyoruz. Eğer bir aracı olacaksa bizim tercihimiz Fransa’dan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’den yana.”

  Türkiye, İsrail ve Suriye arasında yaklaşık 1 yıl dolaylı görüşmelere aracılık etmişti. Tam sona yaklaşıldığında İsrail’in tüm dünyanın tepkisini çeken Gazze operasyonu gerçekleşmişti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da o dönemde operasyona büyük teki göstermiş hatta kamuoyu önünde ocak ayında Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres’e tepkisini ifade etmişti. Bu da o dönemde ‘Davos Krizi’ olarak tüm dünya kamuoyuna yansımıştı.

  O günden bu yana İsrail ile ilişkiler gerginliğini koruyor.

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad geçen hafta yaptığı açıklamada İsrail ile aracılı görüşmelere yeniden başlayabileceklerini söylemişti. Bu konuda aracı olarak da Türkiye’yi işaret etmişti.

  Ancak Fransa da bu görüşmelere aracılık yapmaya gönüllü olduğunun açıklamıştı.

  İsrail’in bu açıklaması ile Suriye ve İsrail’in yeniden görüşmelere başlaması halinde Türkiye’nin aracılık şansı iyice azalırken Fransa’nın şansı arttı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı