Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail ile son kriz El Beşir sözlerinden

  KUDÜS / ANKA
  10 Kasım 2009 - 00:15Son Güncelleme : 10 Kasım 2009 - 00:30

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın, Darfur’daki savaş suçları gerekçesiyle hakkında tutuklama emri bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’e ilişkin açıklamaları, İsrail medyasında yankı buldu. Görüşler şöyle:

  Haaretz Gazetesi: “Türk Başbakanı Erdoğan, Gazze’deki savaş sırasında İsrail’i, Beşir’in Darfur’da işlediği suçlardan daha kötüsünü yapmakla itham etti. Erdoğan, Başbakan Benjamin Netanyahu ile devlet tarafından işlenen cinayetleri görüşmektense, Darfur’da insanlığa karşı suçları organize etmekle suçlanan El Beşir ile yüzleşmeyi tercih ettiğini söyledi. Türk Başbakanı ayrıca, El Beşir’in işlediği belirtilen suçlardan sorumlu olduğuna inanmadığını da ifade etti.”

  Yedioth Ahronot: “Erdoğan, El Beşir’i Netanyahu’ya tercih ettiğini söylüyor. Türk Başbakanı, hakkında suçlamalar getirilen Sudan Devlet Başkanı ile İsrail Başbakanı’na göre daha rahat konuşabileceğini söylüyor. Bir Müslümanın böyle bir şey yapamayacağını belirterek, Beşir’in Darfur’daki soykırımdan sorumlu olduğunu reddediyor. Erdoğan’ın değerlendirmeleri, Türkiye’nin zaten gergin olan İsrail ile bağlarına daha çok zarar verebilir.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı