Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail, Haniye'nin önerilerini kabul etmedi

  A.A.
  26 Şubat 2006 - 13:52Son Güncelleme : 26 Şubat 2006 - 13:52

  Filistin Ulusal Yönetimi'nin müstakbel Başbakanı İsmail Haniye'nin, 1967 sınırlarına dönülmesi halinde aşamalı olarak barışı tesis edecekleri yolundaki sözleri, İsrail'de kabul görmedi.

  İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev, Haniye'nin açıklamalarının, İsrail ve uluslararası toplumun koyduğu koşulların hiçbirini karşılamadığını söyledi. İsrail'in ve uluslararası toplumun, Hamas'tan, İsrail'i tanıması, şiddetten vazgeçmesi ve Filistin ile imzalanan anlaşmaları kabul etmesini istediğini hatırlatan Regev, “Söyleşilerinde, Haniye'den bunlardan herhangi birini kabul etmeye istekli olduklarına dair bir şey işitmedik. Bize sadece kurnaz kelime oyunları yapılıyor” dedi.

  Amerikan Newsweek dergisi ile Washington Post gazetesine Gazze'den telefonla verdiği söyleşilerde Haniye, “İsrail'in 1967 sınırlarına çekilmeyi kabul etmesi halinde, Hamas'ın aşamalı olarak barışı sağlayabileceğini” söylemişti.
  Washington Post, “İsrail 67 sınırlarına çekilirse Hamas İsrail'i tanıyacak mı” sorusunu yöneltmiş, Haniye de bu soruya, “Eğer İsrail 67 sınırlarına çekilirse biz de aşamalı olarak barışı tesis edeceğiz” karşılığını vermişti.

  Haniye ayrıca, “Bizim Yahudilere bir kinimiz yok. Onları denize dökme gibi bir çabamız yok. Tek isteğimiz, topraklarımızın geri verilmesi, birilerini incitmek değil” demişti. Haniye, İsrail'in varolma hakkını tanıyıp tanımayacakları sorusuna karşılık da “1967 sınırlarına çekilmesi yanı sıra tutukluların serbest bırakılması, Filistinli mültecilerin İsrail'e dönüş haklarını tanıması durumunda, Hamas'ın bu konuda bir tavır belirleyeceğini” söylemişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı