Gündem Haberleri

  İsrail, Hamas’tan dedi Türkiye sınır dışı edecek

  Fatma AKSU / İSTANBUL
  15.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazze’de, yaklaşık iki yıl önce İsrail’in bir operasyonu sırasında yaralanarak felç kalan 21 yaşındaki Filistinli mülteci İslam Asalya (22), tedavi için getirildiği İstanbul’da, İçişleri Bakanlığı’ndan gelen yazı üzerine gözaltına alındı.

  Tedavi olduğu hastanede kendisine bakan hemşire ile evlenip 2010’a kadar Türkiye’de oturma izni alan Asalya’nın, önceki gün İsrail’in Türk makamlarına gönderdiği bir rapor üzerine, sınır dışı edilmek üzere Yabancılar Şubesi’ne götürüldüğü öne sürüldü. Nilüfer Asalya, yanından bir an olsun ayrılmadığı eşinin tam olarak neyle suçlandığını bilmediklerini, kendilerine resmi bir açıkma yapılmadığını, sadece sınır dışı edileceğinin söylendiğini belirtti.

  Hamas üyesi

  Avukatları, İsrail’in, ‘Hamas savaşçılarından’ olduğu gerekçesiyle İslam Asalya’nın tutuklanarak sınır dışı edilmesi isteminde bulunduğunu söylediler.

  MAZLUMDER avukatlarından Ümran Sırımsı Candemir’in verdiği bilgiye göre, Filistinli mülteci İslam H. M. Asalya, Türkiye’de 17.05.2010 tarihine kadar geçerli olan ikâmet tezkeresine sahip olmasına rağmen, 12.08.2009 tarihinde mülakat yapılacağı gerekçesiyle evinden alınarak Kumkapı’daki Yabancılar Şubesi’ne götürüldü. Yine avukatlarının verdiği bilgiye göre, sınır dışı edileceği, iki gündür Yabancılar Şubesi’nde tutulan Filistinli Asalya’ya sözlü olarak bildirildi.

  KİMDİR

  İSLAM H.M. Asalya, İsrail’in 2008 Ocak saldırılarında iki bacağını kaybetti. 25 Mart 2008 tarihinde İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından tedavi edilmek üzere İstanbul’a getirildi. Aylarca tedavi gören İslam H.M. Asalya, daha sonra Türk vatandaşı olan Nilüfer Özer Asalya ile evlendi. Asalya ile birlikte 58 yaralı daha İstanbul’a getirilerek tedavi edilmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı