Gündem Haberleri

  İsrail, Hamas komutanını öldürdü

  Hürriyet Haber
  24.11.2001 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Hamas örgütünün üst düzey askeri liderlerinden Mahmut Ebu Hanud, İsrail'in Batı Şeria`nın Nablus kentine dün yaptığı roketli saldırı sırasında öldü. İsrail, Ebu Hanud'u öldürdüğünü kabul etti.

  Hamas sözcüsü Adnan Asfur, ``Cenin hastanesindeki bir pataloğun Ebu Hanud ailesine verdiği bilgiye dayanarak, söz konusu cesedin Ebu Hanud`a ait olduğu teyit edilmiştir`` dedi.

  Cenin kentinden açıklamada bulunan bir başka Hamas sözcüsü de Ebu Hanud`un kömür haline gelmiş cesedinin getirildiği hastanedeki doktorların, Hamas askeri liderinin öldüğünü ilan ettiklerini belirtti.

  Gözlemciler, Ebu Hanud`un, İsrail tarafından takip edildiğine ve daha önce de birçok kez öldürülmeye çalışıldığına işaret ediyorlar.

  HAMAS, 'İNTİKAM YEMİNİ' ETTİ
     
  Hamas örgütü, üst düzey askeri liderlerinden Mahmut Ebu Hanud`un öldürülmesi üzerine yaptığı açıklamada, "intikam yemini" ettiklerini belirtti.

  Hamas yetkilisi Abdülaziz el Rantissi, Ebu Hanud`un ölümünün basit bir olay olmadığını belirterek, "Tecrübelerimiz, Hamas`ın askeri kanadının, İsrail`in işlediği suçlara gereken cevabı verdiğini ve karşı atağa geçtiğini gösteriyor. Allah`ın izniyle suç işleyen düşmana 'acı verici' bir cevap verilecektir" dedi.

  Hamas`ın siyasi bürosunun üyesi İsmail Ebucenap, ``askeri lider Mahmud Ebu Hanud`un öldürülmesinin gerilimi tırmandıracağını, bunun yanıtının en kısa sürede ve sert bir şekilde verileceğini`` söyledi.

  İSRAİL: BİZ ÖLDÜRDÜK

  Bu arada, İsrail Başbakanlık makamından yapılan yazılı açıklamada da, "barış sürecine karşı Hamas örgütünün en çok aranan üyelerinden 34 yaşındaki Ebu Hanud`un dün gece Nablus bölgesinde İsrail güvenlik güçlerince öldürüldüğü" belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı