Gündem Haberleri

  İsrail: Hamas ile Filistin Yönetimi arasında fark

  KUDÜS (A.A)
  22.02.2006 - 14:36 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert, ”Hamas örgütü ile Filistin Yönetimi arasında fark kalmadığını” söyledi.

  Olmert, parlamentonun Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Filistin'de 25 Ocak'ta düzenlenen seçimlerden birinci parti olarak çıkan ve hükümeti kurmaya hazırlanan Hamas'ın Filistin Özerk Yönetimi'ne liderlik ettiği sürece, İsrail'in, bu yönetimin kurumları arasında ayrım yapmayacağını söyledi. Filistin Yönetimi'ne yeniden para aktarma kararını savunan Olmert, bu paranın yarısının verilen hizmetler karşısındaİsrailli firmalara döndüğünü, diğer yarısının da ücretlerin ödenmesinde kullanıldığını anlattı. Olmert, “paranın teröre gitme ihtimalinin çok düşük olduğunu” söyledi.

  İsrail, geçen ay, Hamas'ın seçimleri kazanmasından sonra Filistin Yönetimi adına topladığı yaklaşık 55 milyon doların aktarılmasını durdurmuş, daha sonra yeniden ödemeye başlamıştı. Olmert, komisyondaki konuşmasında, İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı da “ırkçı ve İsrail'den nefret eden bir Yahudi düşmanı” olarak niteledi.

  NETANYAHU

  Bu arada, İsrail'deki muhalefet partisi Likud'un lideri Binyamin Netanyahu, “Hamas'ın yerel bir örgüt olmadığını, Batı ile tarihi bir çatışma içinde olan ve İsrail topraklarını 'kurtarmayı' amaçlayan dünya İslam hareketinin bir parçası olduğunu” savundu.

  İsrail politikasının “şahin” isimlerinden Netanyahu, Kudüs'te, Mişkenot Şa'aanim adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Hamas'ın Hizbullah ile ilişkisi olan, İran'dan da yardım alan bir örgüt olduğunu öne sürdü.
  Hamas'ın iktidara gelmesinin “yanlış” olacağını söyleyen Netanyahu, “iktidarın Hamas'ı da değiştirmeyeceği” görüşünü dile getirdi.

  Netanyahu, İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert'i Hamas'ın zaferi karşısında “zayıf, çaresiz ve kafa karışıklığı içinde olmak” ile suçladı. İktidara geldiği takdirde Hamas'ın füze saldırılarına büyük bir güçle cevap vereceğini belirten Netanyahu, ABD önderliğinde uluslararası bir kamuoyu baskısı yaratmaya çalışacağını, saldırılarının finansmanı için kullandıkları fonları keseceğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı