Dünya Haberleri

DÜNYA

  "İsrail-Hamas gizlice görüşüyor"

  A.A.
  20 Kasım 2009 - 13:08Son Güncelleme : 20 Kasım 2009 - 16:09

  İsrail'in Kanal 10 televizyonuna göre, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Hamas ile gizlice görüştüğünü savundu.

  Kanal 10, Abbas'ın, BBC'nin Arapça bölümüne verdiği demeçte, Filistin Devlet Başkanının, İsrail ile Hamas arasındaki görüşmelerin, geçici sınırlarla bir Filistin devleti kurulması konusu üzerinde yürütüldüğünü söylediğini belirtti.

  Habere göre, Abbas, İsrail'e eleştirilerini de yineledi ve İsrail'in gerçekten barış ile ilgilenmediğini ifade ederek, Washington'un da barış sürecini ilerletmek için İsrail'e yeterince baskı yapmadığını kaydetti. 

  Ocak ayında yapılması için karar yayımladığı Filistin başkanlık seçimlerinde adaylığını koymayacağını da tekrarlayan Abbas, seçimlerin bir yıl ertelenmesini olasılık dışı tutmadığını ifade etti.

  Hamas ise Abbas'ın İsrail ile gizli görüşmeler içinde oldukları iddiasını yalanlayarak, İsrail'le gizli görüşmelerde bulunmadıklarını belirtti. Hamas sözcüsü Fevzi Barhum, "Abbas'ın söylediği şeyler asla olmadı" dedi ve Filistin liderini, kendi şahsi siyasi başarısızlıklarını Hamas'a yüklemekle suçladı.

  Barhum, "Biz düşmanla müzakere etmeyiz" diye konuştu.

  Hamas ve İsrail, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in kurtarılması ve karşılığında İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinli esirlerden bir bölümünün serbest bırakılmasına yönelik, Mısır ile Almanya'nın arabuluculuğunda dolaylı görüşmeler yürütüyor.

  Son günlerde yine bu konuda bazı yeni ve önemli gelişmeler olduğu bazı Arap basın-yayın organlarında dile getirilmiş, Hamas'ın parlamento grubu Başkanı Salah El-Bardavil bu iddiaları yalanlamış ve "Herhangi bir ilerlemeye ilişkin gerçek bir bilgi yok" demişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı