Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail Gazze'yi vurdu: 10 ölü

  Hürriyet Haber
  21 Ekim 2003 - 08:08Son Güncelleme : 21 Ekim 2003 - 08:08

  İsrail ordusu, geçen pazar günü Batı Şeria’da 3 İsrail askerinin öldürülmesine misilleme olarak, dün 12 saat içinde Gazze’ye beş ayrı hava saldırısı yaptı. Filistin güvenlik kaynakları, saldırılarda en az 10 kişinin öldüğünü 100 kişinin yaralandığını bildirdi.

  Görgü tanıkları, Gazze semalarında İsrail F-16 uçakları ve  Apache helikopterlerinin uçtuğunu ve patlama sesleri duyduklarını söyledi. Tanıklar, Bureyj ve Nuseyrat mülteci kampında iki ayrı araca füze atıldığını belirtti.
       
  İsrail ordusu Gazze'de Hamas’a ait roket üretilen bir atölyeyi vurduğunu açıkladı. Saldırıda Hamas’ın askeri kanadından iki militanı da öldü.

  İsrail saldırısına tepki gösteren İslami Cihad yetkilisi Halid El Betiş, bunun yalnızca “cihadın ve direnişin devamı yönündeki Filistin kararlılığını artıracağını” söyledi.

  FİLİSTİN YÖNETİMİNDEN KINAMA
       
  Filistin yönetimi, İsrail saldırısını kınadı. Filistin Devlet Bakanı Saib Erakat, AFP’ye verdiği demeçte, “Filistin yönetimi olarak bu saldırıyı sert şekilde kınıyoruz” dedi.

  Erakad, “Şiddet şiddeti doğurur. Şiddete son verecek şey; cinayetler, duvar inşaatı ya da yeni yerleşkeler değil, barış süreci ve görüşmelerdir” diye konuştu.
       
  İsrail, Filistin saldırılarını önlemek için izlediği suikast politikasıyla Filistinli örgütlerin politik ve siyasi liderlerini hedef almıştı. İslami Cihad, bu ay başında 21 İsrailli’nin ölümüne neden olan Hayfa’daki intihar saldırısını düzenlemişti.
       
  HAMAS'TAN MİSİLLEME KARARI
       
  Hamas’ın siyasi büro lideri Halid Maşal ve İslami Cihad lideri Ramazan Abdullah Şallah başkanlığında yapılan toplantıda ise, İsrail’e saldırı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı