Dünya Haberleri

  İsrail, Filistin'in 45 milyon dolarını dondurdu

  KUDÜS (A.A)
  01.02.2006 - 11:05 | Son Güncelleme:

  İsrail, Hamas'ın seçim zaferi üzerine Filistin yönetimine gümrük ve vergi gelirlerinden ödeyeceği 45 milyon doları dondurdu.

  Filistin yönetimi yetkilileri ise İsrail'in ödemesinin zaten günlerce geciktiğini belirterek, paranın gönderilmemesi halinde 137 bin devlet memurunun maaşlarının ödenemeyeceğini söyledi.

  İşsizliğin çok yüksek olduğu Filistin topraklarında birçok Filistinli aile, devletin ödeyeceği maaşa bağımlı yaşıyor.
  Ocak maaşlarının ödenmemesinin, İsrail'i tanıma ve silahlarını bırakma konusundaki uluslararası baskılara direnen Hamas açısından çok zor bir test olacağı belirtiliyor.

  Filistin yönetiminin, her ay maaşları ödemek için toplam 116 milyon dolara ihtiyacı bulunuyor. Yönetim, sürekli bankalardan borç ve çeşitli ülkelerden yardım alıyor, ancak Filistinli yetkililer, bu belirsizlik ortamında bankaların artık hükümete kredi açmasının muhtemel olmadığını söyledi.

  İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev, “Gönderilen paranın intihar saldırısı şeklinde bize geri dönmesinden kaygı duyuyoruz. Bu otomatikman yapılan transferler konusunu gözden geçirme hakkına sahibiz” dedi.
  Hamas'ın sürgündeki lider kadrosundan Usame Hamdan ise örgütün başta İslam ülkelerinden olmak üzere yeni para kaynakları arayışı içinde olduğunu söylemişti.

  İsrail'in Filistinlilere gönderdiği para, İsrail'in Filistinliler adına topladığı gümrük ve vergi gelirlerinden geliyor. Dolayısıyla gönderilen miktar, ekonomik duruma göre aydan aya değişebiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı