Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail, Filistin yönetimini ayırmak için çalışma yapıyor

  A.A.
  17 Şubat 2006 - 10:56Son Güncelleme : 17 Şubat 2006 - 10:56

  İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert'in Hamas tarafından idare edilmesi durumunda Filistin Yönetimi ile İsrail'i birbirinden ayırmaya yönelik bir dizi önlemleri incelediği bildirildi.

  Adının açıklanmasını istemeyen bir Başbakanlık yetkilisi, AFP'ye yaptığı açıklamada, “Olmert'in bugün Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve İsrail ile Hamas'ın hakimiyetindeki bir Filistin Yönetimi'nin aşamalı olarak birbirinden ayrılmasını öngören bir dizi önlemi ele alması bekleniyor” ifadesini kullandı. Aynı yetkili, “Filistin Yönetimi ve Filistin meclisinin Hamas'ın hakimiyetine geçmesi halinde Filistinlilerle her türlü yasal zemindeki ilişkilerimizin tartışmaya açılacağı açıktır” dedi.

  İsrailli üst düzey yetkili, İsrail'in pazar gününden itibaren, Filistin topraklarından İsrail'e çalışmaya gelen işçilerin hareketlerini kısıtlamak ya da yasaklamak, İsrail toprakları üzerinden Filistin mallarının geçişini kısıtlamak ya da yasaklamak gibi önlemler almak niyetinde olduğunu kaydetti.

  Aynı yetkili, bu yaptırımların Filistin Yönetimi'nin tutumu ve Filistin tarafındaki gelişmeler doğrultusunda aşamalı olarak uygulanacağını söyledi ve Filistinlilere yardımın insani yardım kuruluşları tarafından aktarılmaya devam edebileceğini ifade ederek, ”Filistin kamuoyu Hamas'ı Filistin Yönetimi'nin başına seçti ve dolayısıyla ondan demokratik olarak hesap sorabilir” dedi.

  Filistin meclisinin yarın açılış oturumunu düzenlemesi bekleniyor. 25 Ocak'taki seçimlerin ardından meclis Hamas'ın hakimiyetine geçmiş bulunuyor. Radikal hareket Hamas, AB ve ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.
  Bu arada, Haaretz gazetesine göre, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de ”Yeni Filistin meclisinin açılmasından itibaren Filistin Yönetimi İsrail tarafından 'terörist varlık” olarak değerlendirilecektir” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı