Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail, Filistin köyüne girdi

  Hürriyet Haber
  04.01.2002 - 13:03 | Son Güncelleme: 04.01.2002 - 13:03

  İsrail güçleri, ABD`nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Anthony Zinni`nin İsrail ve Filistinli liderlerle görüşmek için bölgede bulunduğu sırada, bugün Batı Şeria`da bir Filistin köyüne girdi.

  İsrailli askeri kaynaklar, "İsrail Ordusunun terörizmle mücadelesi kapsamında, İsrail askerlerinin Filistin yönetimi kontrolündeki Tel Köyü`nde operasyon yaptığını" söylediler.  

  Tel Köyü yetkilileri ise Filistin kenti Nablus yakınındaki köye İsrail askerlerinin 15 ile 20 zırhlı araçla girdiklerini duyurdular.  Bölgeden çatışma haberleri gelmediği bildirildi. İsrail`de yayın yapan bir radyonun ordu muhabiri ise askerlerin ``teröristleri izlediğini`` belirtti.  

  Zinni, İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un İsrail`in güneyindeki çiftliğinde Şaron ve öteki İsrailli yetkililerle görüştükten sonra Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile Ramallah`ta biraraya gelecek.

  ABD, İSRAİL`İN ÇEKİLMESİNDEN MEMNUN

  Amerikan hükümeti,İsrail`in Batı Şeria`daki Cenin kenti ile Ramallah`ın bir mahallesinden çekilmesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi. 

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, çekilmeyi 'olumlu bir adım' olarak niteledi ve İsrail`in Filistinlilerin günlük yaşamını iyileştirme yolunda somut adımlar atmaya devam etmesini önemli bulduklarını belirtti. 

  Filistin Yönetimi`nin teröristlere karşı aldığı önlemlerden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Boucher, İsrail`in ayrıca, Filistin halkına yönelik kısıtlamaları hafifletmek için uygun adımlar atması gerektiği görüşünde olduklarını ifade etti. İsrail, Batı Şeria`da işgal ettiği Cenin kentindeki ve Ramallah kentinin bir mahallesindeki güçlerini dün sabah çekmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı