Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "İsrail-Filistin görüşmesi olumlu geçti"

  BBC Türkçe
  04 Ocak 2012 - 11:44Son Güncelleme : 04 Ocak 2012 - 11:44

  Bir yıldan fazla sürenin ardından Ürdün'ün ev sahipliğinde ilk kez bir araya gelen İsrailli ve Filistin temsilcilerinin dünkü görüşmesi "olumlu" olarak değerlendirildi.

  İsrail-Filistin görüşmesi olumlu geçti

  Amman'daki görüşme hakkında açıklamalarda bulunan Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cudeh, "olumlu havada geçen buluşmanın esas önemi, iki tarafın yüz yüze görüşmüş olmasıdır" dedi.

  Ürdün Dışişleri Bakanı tarafların görüşmelerin sürmesi ve Ürdün'de yapılması konusunda fikir birliğinde olduklarını söyledi.

  Cudeh ayrıca bundan sonra yapılan görüşmelerin çok önceden basına duyurulmaması konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti.

  BBC'nin Kudüs muhabiri Kevin Connoly İsrail'in ve Filistinlilerin görüşme öncesinde beklentileri artırmamaya yönelik özel çaba harcadıklarına dikkat çekmişti.

  Görüşmede Filistin tarafı tarafından sunulan sınır planının İsrail tarafından inceleneceği bildirildi.

  Connolly, tarafların en başta gelen önceliğinin, doğrudan görüşmelerin başlamaması durumunda sürecin tıkanmasının sorumluluğunu almamak olduğunu belirtiyor.

  Dün Ürdün'de düzenlenen buluşmaya İsrail'i temsilen İzhak Molço, Filistin tarafından Saib Erekat ve uluslararası arabulucular heyeti katıldı.

  Müzakerelere katılan uluslararası heyet içinde, Orta Doğu Dörtlüsü olarak bilinen Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Avrupa Birliği'nden temsilciler yer aldı.

  İsrail ile Filistinliler arasındaki görüşmeler, İsrail'in Batı Şeria'da yerleşim yeri inşa etme faaliyetlerine devam etmesi üzerine 2010 yılı sonlarında tıkanmıştı.   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı