Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail durmadan Lübnan'ı vuruyor

  A.A.
  13 Ağustos 2006 - 14:15Son Güncelleme : 13 Ağustos 2006 - 15:08

  Lübnan için ateşkes kararı, BM’den nihayet çıktı. "Dengeli" diye yorumlanan karar, Güvenlik Konseyi’nden oybirliğiyle geçti. Ancak yarın sabah ateşkes ilan edeceğini açıklayan İsrail zamana karşı yarışarak Lübnan içlerine hızla ilerlemeyi sürdürüyor. Ateşkes ilan edilse de İsrail, Güney Lübnan’a yerleştirilecek 15 bin kişilik BM Barış Gücü ve Lübnan askerleri gelene kadar işgali sürdürecek.

  BM'nin Lübnan'da çatışmaların sona erdirilmesi kararına rağmen, yarın yürürlüğe girecek ateşkes öncesi saldırılarını yoğunlaştıran İsrail'in, Lübnan'ın güneyindeki Sur kentinde benzin istasyonlarını füzelerle vurduğu haber veriliyor.

  İsrail'in ateşkes öncesi Lübnan'ın güneyinden kuzeyine düzenlediği saldırılarda, 9 sivilin öldüğü bildirildi.

  Bölgeden gelen haberlerde, Sur kentinde benzin istasyonlarının İsrail savaş uçaklarınca vurulmasından sonra kentin kuzeyindeki El Bass Filistin mülteci kampı ve Necim hastanesi yakınında büyük yangınlar çıktığı kaydedildi. Şiddetli saldırıda meydana gelen can kaybı konusunda henüz bir haber alınamadı.

  Sur kentinin doğusundaki Lübnan askeri üsleri yakınında düzenlenen saldırılarda, 2 kişinin öldüğü kaydedildi. Kentin yakınında bulunan köydeki bir binaya düzenlenen saldırıda, 3'ü çocuk biri kadın 5 kişinin öldüğü bildirilmişti.

  İsrail uçaklarının, sabahki bombardımandan sonra öğlen saatlerinde köye dönerek, askeri üs ve 2 evi daha vurduğu bildirildi.

  Bekaa Vadisindeki Şaat'a düzenlenen hava saldırısında güvenlik güçlerine göre 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

  BM'nin ateşkes kararından sonra dün kara harekatını genişleterek Lübnan'ın güneyine yüzlerce asker daha sevk eden, dün akşam askerleri stratejik Litani nehrine kadar ulaşan İsrail, bugünkü saldırılarda 50'den fazla köy ve kasabayı hedef aldı.

  Hizbullah gerillalarının da İsrail'in kuzeyine 153 roket attığı, saldırılarda 1 kişinin öldüğü 15 kişinin yaralandığı kaydedildi.

  Bu arada, El Arabiye televizyonu, Lübnan'ın güneyindeki saldırılarda 7 İsrail askerinin öldüğünü duyurdu.

  İsrail'in Lübnan'a saldırılarının başlamasından bu yana çoğu sivil yaklaşık 1100 Lübnanlı, 104'ü asker 144 İsrailli öldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı