Gündem Haberleri

  İsrail Dışişleri Bakanı Livni: Savaş daha bitmedi

  A.A.
  16.08.2006 - 18:37 | Son Güncelleme:

  İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, BM'nin Lübnan'la ilgili olarak çıkardığı karar tamamen uygulanıncaya kadar savaşın sona ermeyeceğini söyledi.

  Livni, New York'ta Büyük Amerikan Musevi Teşkilatları Başkanları Birliğine hitaben yaptığı konuşmada, “savaşın henüz sona ermediğini” belirterek, “İlk başta askeri savaş, daha sonra diplomatik savaş vardı. Şimdiyse uluslararası toplum ve Lübnan hükümetinin 1701 sayılı kararını tamamen uygulaması çok önemli” dedi.

  New York'ta daha sonra BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile de bir araya gelecek olan Livni, Hizbullahın karargahı güney Lübnan'da Lübnan askerleriyle birlikte güçlü ve etkin yabancı güçlerin konuşlandırılmasının gerekliliğini de dile getirdi.

  Güvenlik Konseyi kararının Hizbullahın kaçırdığı 2 İsrail askerinin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını öngördüğünü hatırlatan Livni, Hizbullahın bu askerleri hala bırakmamış olmasının kararın ihlali olduğunu söyledi.
  Livni, uluslararası toplum ve Lübnan hükümetinin, Lübnan-Suriye sınırını kapatarak Hizbullahın yeniden silahlanmasını durdurmasının son derece önemli olduğunu vurgulayarak, sınırın kapatılmasının İran ve Suriye'nin Hizbullaha silah ve para akışını da durduracağını ifade etti.

  Bu uygulamanın bölgede istikrar, hatta belki de İsrail ile Lübnan arasında gelecekte bir barışa götürecek yeni bir yol olacağını umduğunu kaydeden Livni, ancak bunun sadece İsrail'e değil, Lübnan hükümeti ve uluslararası topluma da bağlı olduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı