Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail’den Türkiye ve Rusya'ya Hamas tepkisi

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  14 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mayıs 2010 - 00:58

  İsrail Dışişleri Bakanlığı, Rusya ve Türkiye’nin Hamas’ı da diplomatik süreçlere dahil etme çağrısına, beklenmedik derecede sert bir cevap verdi.

  İsrail Dışişleri'nden yapılan açıklamada, Hamas ve Çeçenler arasında paralellik çizilerek “iyi terörist ve kötü terörist arasında ayrım yapmanın yanlış olacağı” belirtildi.

  Kendisi Tokyo’da olan Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın direktifiyle yapılan açıklamada Hamas’ın tek amacı İsrail’i yıkmak olan bir terör örgütü olduğu belirtildi. “Hamas aralarında Sovyetler Birliği’nden gelenler ve Rus vatandaşları da olan yüzlerce masum sivilin ölümünden sorumludur” denilen açıklamada gelişmiş ülkelerin coğrafi sınırlar temelinde teröristleri iyi ya da kötü diye ayırmalarının yasak olduğu ifade edildi.

  İsrail Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in dün Suriye'de, Şam'da Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile görüşmesinden duyduğu derin hayalkırıklığını da dile getirdi.

  “Terör terördür” denilen açıklamada İsrail’in Hamas’la Rusya’daki Çeçenler arasında bir fark gözetmediği ve “Halid Meşal neyse Şamil Basayev’in de aynı şey olduğu” belirtildi.

  Rusya Devlet Başkanı Medvedev dün Ankara ziyaretinde Hamas’a doğrudan referans vererek “hiçbir tarafın Ortadoğu sürecinin dışında tutulmaması gerektiğini söylemişti. Rusya Norveç ve Türkiye’yle birlikte Hamas’la diplomatik ilişki kuran üç ülkeden biri.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı