Gündem Haberleri

  İsrail’den Rusya’ya: Esad’ın akıbetini siz belirleyin

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  30.07.2012 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 26 Haziran tarihinde gerçekleştirdiği resmi İsrail ziyareti sırasında Başbakan Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Lieberman’dan, “Suriye politikanızı değiştirmeniz karşılığında Beşar Esad’ın yerini alacak liderin kimin olacağını siz belirleyin. Yeter ki İran ile ilişkileri koparsın” önerisinde bulunduğu iddia edildi.

  Müthiş iddia bugün Rusya’da yayınlanan Komsomolskaya Pravda gazetesi tarafından ortaya atıldı.

  Vladimir Putin’in İsrail ziyareti sırasında Başbakan Binyamin Netanyahu ile Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman arasında yapılan görüşmelerin kayıtlarını ele geçirdiğini duyuran gazete, “İsrail yönetiminin Suriye’de otoriter Esad rejiminin çökmesinden çok korktuğuna dair yanlış bir kanı var. İşler hiç de gözüktüğü gibi değil. Başkan Putin geçen ay İsrail’i ziyaret ettiğinde burada yapılan görüşmelerin kayıtları elimize geçti" diye yazdı.

  Kayıtlardaki bilgiye göre Netanyahu, Putin’e resmen "Suriye politikanızı gözden geçirirseniz Esad yerine kimin geleceğini siz belirleyin. Biz de bu kişiyi destekleriz. Yeter ki İran ile dostluk kurmasın" demiş.

  "MUHALİFLERİN ÇOĞU İSRAİL KONTROLÜNDE"

  Yine aynı kayıtlara dayanarak İsrail’in Suriye için tıpkı Irak veya daha doğrusu Somali modeli planı yaptığını öne süren Rus gazetesi, “Görüşme tutanak kayıtlarına göre iki İsrailli yetkili Putin’e övünmeyi de ihmal etmemiş. Suriye muhalif gruplarının büyük bölümünün İsrail kontrolünde bulunduğunu söylemişler. Netanyahu ile Lieberman’ın blöf yapıp yapmadığı bilinmiyor, ancak söyledikleri gerçek ise S. Arabistan ve Katar’ın Suriye krizinde rolünün ne olduğu büyük tartışmaya açılmış oluyor” ifadesine yer verildi.

  Vladimir Putin’in İsrail yönetimiyle temasları sırasında, yine aynı gizli kayıtlara göre, G-20 zirvesinde Putin ile Obama arasında yapılan Suriye görüşmesine de değinilmiş.

  Putin Obama’ya, “Biz illaki Esad’ın kalmasında ısrarcı değiliz. Suriye krizi patlak vermeden önce Esad Moskova’dan ziyade daha sıkça Paris’i ziyaret ediyordu. Bizim Suriye ile ilgili gizli planımız da yok. Peki, siz Suriye’den ne istiyorsunuz?” diye sorunca, Obama'nın yanıtı, “Esad yönetimindeki Suriye İsrail’in baş düşmanı rolünde. Ayrıca şimdiki Şam yönetimi İran ile çok sıkı fıkı. Bu yetmiyormuş gibi Hizbullah örgütüne de destek veriyor. Sonra Suriye’deki olaylar başladığından beri Esad rejimi sivil halkın üzerine ateş ediyor. Çok sayıda can kaybı var” şeklinde olmuş.

  Bu diyalogun üzerine yine Putin Obama’ya, “Suriye’de aşırı kan dökülüyorsa bunun tek sorumlusu Esad değil. S.Arabistan ve Katar da bundan sorumlu. İsrail ise Suriye’nin tıpkı Irak’ın Somali’ye dönüştürülmesini istiyor. Netanyahu bu sözlerime itirazda bulunmadı” demiş.

  Rusya Başkanı Putin, İsrail ziyareti sırasında Moskova'nın Suriye'de Esad’ın yerine kimi görmek istediğini ise söylememiş.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı