Dünya Haberleri

DÜNYA

  Israil’de laiklik devrimi

  Hürriyet Haber
  04 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Eylül 2000 - 00:01

  İsrail'de ortodoks Yahudiler için ‘‘zahmetsiz hayat’’ dönemi sona eriyor. Dindar oldukları için askere gitmeyen ve çalışmayanlara diğer vatandaşlarla eşit yükümlülükler getirecek sosyal değişim programı uygulamaya konuldu. İlk etapta Din İşleri Bakanlığı feshedildi.

  DİNDAR Yahudilere bazı ayrıcalıklar sağlayan sosyal sistemi değiştirmek için köklü bir reform programu hazırlayan İsrail Başbakanı Ehud Barak ilk iş olarak Din İşleri Bakanlığı'nı feshetti. Başbakan Barak kabinesinin dünkü haftalık toplantısında yaptığı konuşmada, ‘‘Sosyal-sivil değişim süreci bugün, Din İşleri Bakanlığı'nın lağvedilmesiyle başlamıştır’’ dedi.

  Kabinenin dünkü toplantısında oybirliğiyle alınan bu kararın parlamentonun da onayından geçmesi gerekiyor. Ancak aşırı dinci Şas Partisi'nin hükümetin barış politikalarını protesto amacıyla geçen temmuz ayında koalisyondan çekilmesi üzerine parlamentoda çoğunluğu kaybeden iktidarı zorlu bir sınav bekliyor. Halen tatilde olan Knesset ekim ayında yeniden çalışmalarına başlayacak.

  Geleneksel olarak dinci partilere verilen bu bakanlığın yetkileri Şas Partisi'nin hükümetten ayrılması üzerine geçici olarak Adalet Bakanı Yossi Beilin'e verilmişti. Beilin İsrail Radyosu'na yaptığı açıklamada, bakanlığın feshedilmesi sayesinde devletin hiçbir siyasi etki altında kalmadan din alanında çok daha iyi hizmet vereceğini söyledi.

  Parlamentoda çoğunluğu yitiren İşçi Partisi Lideri Barak, Filistinlilerle barış görüşmelerinin tıkanması üzerine iç politikaya ağırlık vermeye başlamış ve ‘‘laiklik devrimi’’nin ilk işaretlerini vermişti. Bu çerçevede bazı anayasal değişiklikler yapılacak ve dincilere askerlik zorunluluğu getirilecek. Ayrıca Şas Partisi'nin yönetimindeki dini eğitim veren okullar, devletin eğitim sistemine dahil edilecek.

  DİNCİ LİDER HAPİSTE

  Hükümetin aldığı kararla Şas Partisi'nin eski lideri Ariah Deri'nin hapse girmesi aynı güne denk düştü. Parlamentodaki en büyük üçüncü parti konumunda bulunan Şas'ın Lideri Deri İçişleri Bakanlığı'nda görevli olduğu dönemde 155 bin dolar tutarında rüşvet almak suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırılmış, ancak cezası düne kadar tecil edilmişti. Deri dün cezaevinin yolunu tutarken, taraftarları kalabalık kitleler halinde gövde gösterileri yaptılar.

  Dincilerden gövde gösterisi

  Şas Partisi'nin rüşvet suçundan hüküm giyen eski lideri Ariah Deri (arkada afişte) dün taraftarlarının oluşturduğu kalabalık bir konvoy eşliğinde cezaevinin yolunu tuttu. Kudüs ile Tel Aviv arasındaki ana yolda trafik felç oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı